Zelená kométa je práve teraz najbližšie k Zemi a pozorovať sa dá aj voľným okom

Zelená kométa je práve teraz najbližšie k Zemi a pozorovať sa dá aj voľným okom

Preletí okolo nás a už ju nikdy neuvidíme. Takzvaná zelená kométa, ktorá sa naposledy ukázala pred 50-tisíc rokmi, sa v stredu dostáva najbližšie k Zemi. V týchto dňoch ju môžete dobre pozorovať aj voľným okom.

Kométu s oficiálnym názvom C/2022 E3 objavili vedci iba vlani. Väčšina takýchto telies k nám priletí z takzvaného Oortovho mračna.

Najbližšie k nám

„To je mrak na okraji slnečnej sústavy. A tieto telesá sa gravitačnými poruchami dostávajú do vnútornej slnečnej sústavy,“ vysvetlil Pavol Rapavý zo slovenského zväzu astronómov.

„Keď sa dostanú k Slnkuvtedy nadobúdajú svoj vzhľad, okolo jadra kométy sa vytvára kóma alebo hlava kométy a v smere od Slnka sa rozprestrú chvosty kométy,“ dodal astronóm Peter Kaňuk.

Kométa sa v týchto dňoch dostáva najbližšie k Zemi. Na vzdialenosť asi 42 miliónov kilometrov, vidieť ju tak dobre aj voľným okom.

Je to taká slabá škvrnka veľkosti Veľkého voza, čo je aj dobrá orientácia. Mala by byť v tejto jasnosti ešte asi šesť či sedem dní,“ uviedol Ján Svoreň z astronomického ústavu SAV.

Prečítajte si tiež:

Mieri navždy preč

Do poslednej chvíle sa nevedelo, či kométa vydrží prelet okolo Slnka a aká jasná vlastne bude. „Astronóm Levi povedal, kométy sú ako mačky, majú chvost a robia si, čo sa im zachce,“ povedal Rapavý.

Kométa v súčasnosti mieri preč zo slnečnej sústavy a už nikdy ju neuvidíme.

Výskum komét je pre nás mimoriadne dôležitý. Sú to akési časové schránky staré miliardy rokov. 

Tým, že prelietavajú zo vzdialených častí slnečnej sústavy, je ten materiál prach z čias, kedy sústava vznikala,“ priblížil Rapavý.

Ľudia sa komét voľakedy báli. Verili, že prinesú vojnu či choroby a dlho sa nevedelo, že je to nebeský jav.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti