Slovenská mládež vedie rebríčky v pití sladených a energetických nápojov

Energetický nápoj.
Energetický nápoj. Zdroj: TV Markíza

Každý štvrtý slovenský školák denne vypije aspoň jeden sladený nápoj.

Desiatky kilogramov cukru za rok. Toľko prijmú naše deti len zo sladených nápojov. Spomedzi krajín Európy a Severnej Ameriky v ich konzumácii bodujeme na vrchole rebríčka. A nielen to. Slovenská mládež vedie rebríčky aj v pití energetických nápojov.

Ak dieťa vypije len pol litra sladeného nápoja denne, to je v priemere 40 gramov čistého cukru. Za rok tak prijme 13-14 kg čistého cukru

Každý štvrtý slovenský školák denne vypije aspoň jeden sladený nápoj. Ukázala to štúdia, ktorá skúma zdravie detí v 40 krajinách Európy a Severnej Ameriky. Viac vypijú iba maďarskí adolescenti, tam je to každý tretí.

"Ak dieťa vypije len pol litra sladeného nápoja denne, to je v priemere 40 gramov čistého cukru. Za rok tak prijme 13-14 kg čistého cukru. Predstavte si že vaše dieťa má 20 kíl, a vypije za rok 14 kíl cukru," hovorí odborník na zdravú výživu Igor Bukovský.

Najvzornejšie sú fínske deti, tam sladený nápoj každý deň vypije len päť percent školákov.

Cukor nie je pri sladených nápojoch jediným problémom. Okrem toho obsahujú farbivá, konzervanty, arómy. To vedie nielen k obezite, či pokazeným zubom, ale napríklad aj k hyperaktivite.

Nadpriemerne veľa pijeme aj energetické nápoje. To odborníkov znepokojuje ešte viac.

"Trinásťročný školák vypije každý týždeň jednu plechovku energeťáku," hovorí Jana Holubčíková, zástupkyňa štúdie HBSC.

Najmenej energetických nápojov opäť vypijú deti na severe Európy. Pomáha tam aj legislatíva, napríklad vo Fínsku je ich predaj deťom pod 15 rokov zakázaný. U nás ich nenájdete aspoň v školských bufetoch.

"Jeden energetický nápoj môže pre 20-30-40kilový organizmus byť rovnaká záťaž ako 4 kávy naraz pre dospelého človeka," varuje Igor Bukovský.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cukor

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.