Domáce

Nedokážeme si našetriť, tak si berieme úvery

Prázdna peňaženka
Zdroj: Shutterstock.com

Na Každého pripadá už viac než 3 500 eur.

Slováci si z platov našetriť na to, čo chcú, často nedokážu, a tak si požičiavajú. V polovici vlaňajška mali domácnosti na "konte" dlhy už viac než 19 miliárd eur (viac než dokáže štát ročne vybrať na daniach a iných poplatkoch) a v prepočte na obyvateľa pripadalo na každého viac než 3 500 eur.

Ľudia siahajú po hypotékach aj bežných spotrebných úveroch, pričom aj veľká časť bezúčelových pôžičiek smeruje na bývanie, potvrdzujú napríklad aj štatitiky ČSOB.

Na druhom mieste je auto, nasleduje výbava domácností.

V priemere si ľudia podľa ČSOB berú úver 5 200 eur. 

V Bratislave a okolí je to 5 700 až zhruba 6 000 eur. Nasledujú Košice zo sumou 5 629 , Trenčín 5 469 , Nitra 4 944 , Banská Bystrica 4 929 , Žilina 4 763 a Poprad, kde priemerná výška spotrebného úveru je 4 421 €.

Kto si najčastejšie berie spotrebný úver?

Priemerný vek človeka, ktorý si berie spotrebný úver, je 38 rokov. 

Niektorí však majú čo odkladať

Časť ľudí však naopak má toľko peňazí, že môže šetriť. Ku koncu decembra minulého roka dosiahli celkové vklady obyvateľstva v slovenských bankách objem takmer 26 miliárd eur. Medziročne vzrástli približne o tri percentá.

Viac ako polovicu úspor držia pritom Slováci na termínovaných účtoch. Vyplynulo to z analýzy Prima banky, vychádzajúcej z aktuálnych štatistík Národnej banky Slovenska (NBS).

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti