Ján Budaj: Spoluprácu som ŠtB sľúbil, ale nikdy som ju nevykonával

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na tlačovom brífingu dosluhujúci minister životného prostredia Ján Budaj vysvetľoval spájanie jeho minulosti so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB).

Ján Budaj hneď v úvode ozrejmil, že v prípade kontroverzného dokumentu, ktorý spája jeho minulosť s ŠtB, ide o zväzok 214 z roku 1979. V tom čase podľa jeho slov nemal možnosť do dokumentu nahliadnuť.

„Spoluprácu som ŠtB sľúbil, ale nikdy som ju nevykonával,“ vyhlásil v reakcii na medializované informácie o dokumente, ktorý má potvrdzovať jeho spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou. Podľa dokumentu donášal Budaj informácie na svojich kamarátov.

Prečítajte si tiež:

Podľa neho nie je vylúčené, že je dokument sfalšovaný. Vo februári by mu však mali zväzok sprístupniť. Dovtedy ho bude považovať za dôveryhodný.

„Mojím cieľom bude, že preukážem na tomto materiáli, že už samotné evidovanie agenta bolo protiprávne,“ povedal s tým, že sa k tomu prikláňajú viacerí odborníci, ktorí spis videli.

„Zároveň chcem preukázať, že ešte aj v záverečných hodnoteniach ŠtB klamala.“ V jednom z nich sa totiž píše napríklad aj to, že Ján Budaj o získaných poznatkoch ŠtB neinformoval v plnom rozsahu.

„Ja som neinformoval nikdy. V žiadnom rozsahu. Takže, ešte aj keď rušili ten zväzok, ešte aj v týchto momentoch podvádzali,“ doplnil šéf envirorezortu.

Prečítajte si tiež:

Riešenie súdnou cestou

Ján Budaj uviedol, že aj keď od vzniku spomínaného zväzku ubehlo už 43 rokov, skúsi sa brániť aj súdnou cestou. Podčiarkol, že aj v prípade Mečiarových amnestií, ktoré boli 20 rokov staré, bol napriek času úspešný. V tomto prípade však podľa neho bude prekážkou, že niektorí aktéri už nie sú nažive. 

„Tie lustrácie odsudzovali ľudí - vinných aj nevinných na báze toho, čo zaznamenala ŠtB, bez toho, aby mali šancu na súdnu obranu,“ dodal.

Pripomenul, že išiel proti režimu, bol odpočúvaný a sledovaný ŠtB. Tvrdí, že ich vedome podviedol.

„Považujem za svoj úspech, že som ŠtB oklamal a prerazil som železnú oponu, hoci s holými rukami. Považujem za obhájiteľné akékoľvek klamstvo, ktorým človek klame svojich väzniteľov, keď nič nezákonné nerobí a háji svoje ľudské práva,“ dodal s tým, že to bola jediná cesta ako ujsť pred prenasledovaním.

Na záver svojho výstupu povedal, že z postu ministra životného prostredia sa odísť nechystá. „Ja sa cítim byť teraz ministrom vlády Eduarda Hegera. Ten má plnú právomoc vymeniť ma z akéhokoľvek dôvodu,“ uzavrel.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti