Majiteľ farmy prišiel o živobytie. Agresívny vírus vtáčej chrípky mu zlikvidoval celý chov hydiny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Agresívny vírus vtáčej chrípky zlikvidoval celý chov hydiny. Majiteľ farmy Lúčny Dvor neďaleko Senca prišiel o živobytie. S masívnym usmrcovaním museli veterinári začať čo najskôr.

Na ľudí v bielych kombinézach bol smutný pohľad. Tisícky kusov hydiny likvidujú od skorého rána v plynových komorách. 

„Hydina sa umiestni do týchto plynových komôr a tam sa púšťa plyn ktorý ich usmrtí,“ objasnil šéf slovenských veterinárov Jozef Bíreš.

Ide o výkrmové kurčatá, brojlery, ale i kačky. Po usmrtení ich odvezú do kafilérie v Mojšovej Lúčke. Utratiť museli viac ako 5500 kusov hydiny.  

Prečítajte si tiež:

Majiteľ je zdrvený

Farma fungovala dlhé roky ako predaj z dvora. Miestni tam chodievali po kurence či čerstvé vajcia .  

Ak sa do domácnosti dostala hydina, mäso alebo vajcia kontaminované vírusom, pri správnom tepelnom spracovaní riziko nehrozí.  

Vírus vtáčej chrípky sa zabíja pri teplote 56 až 60 stupňov zhruba za 20 až 30 minút. Z tejto konkrétnej farmy ale neodchádzali žiadne produkty a preto netreba mať v tomto prípade obavy.

Z potvrdenia vtáčej chrípky je zdrvený najmä majiteľ . Na kameru hovoriť nechcel. Škody budú obrovské. Malo by ísť o viac ako 100-tisíc eur.   

Psychický je dosť zle na tom, nakoľko je to jeho hlavný biznis. Je to pre neho naozaj veľký ekonomický rez,“ skonštatoval Bíreš.

„Vtáčia chrípka je považovaná za nebezpečnú nákazu, takže na základe zákona o veterinárnej službe dostáva postihnutý subjekt odškodnenie,“ hovorí šéf slovenských veterinárov.

Prečítajte si tiež:

Šíri sa rýchlo

Vírus sa šíri rýchlo. Počas nakrúcania dostal Bíreš hlásenia, že v okolí Galanty sú mŕtve labute. 

Ohniská vtáčej chrípky zaznamenávajú veterinári hlavne v zime, kedy sa koncentrujú najmä vodné druhy vtákov.  

Týmto ochladením sa vtáctvo zgrupuje a tým pádom je predpoklad šírenia u voľne žijúceho vtáctva vyšší,“ objasňuje Búreš.

„Kontakt môže byť nielen priamy ale môže byť aj nepriamy, či už prenosom krmiva alebo prenosom zvyškov trusu,“ približuje zoologička Mária Apfelová.

Situácia na farme Lúčny dvor dala do pozoru aj Úniu hydinárov Slovenska. Na chovateľov hydiny apelujú, aby sledovali, či sa ku krmidlám nedostávajú voľne lietajúce vtáky.

 

Viac sa tejto téme budeme venovať v Televíznych novinách o 17.00 h.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.