V Jazernici sa schyľuje k zatvoreniu školy so škôlkou. Nemajú na ňu peniaze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mestá a obce ako sponzori školstva. Samosprávy musia dotovať prevádzku základných a materských škôl, pretože normatívy od štátu im náklady nepokryjú.

Ako prvé budú na odstrel málotriedky. Aj mestá, ktoré spravujú viaceré školy, vravia o extrémnom zaťažení ich rozpočtu. 

Normatívy nestačia 

Na málotriednej základnej škole v Jazernici v Turčianskej kotline majú 14 žiakov. V škôlke, s ktorou sú previazaní, je 35 detí. Obe zariadenia musí dofinancovávať obec. 

„Po tom, ako zaplatíme všetky výdavky, nám v kase ostane 2500 eur. Na to, aby sme zaplatili školu, potrebujeme o 700 eur viac. Nemáme na to,“ konštatuje starosta obce Jazernica Peter Kubík.

Škola si cez projekty postavila telocvičňu, novú kotolňu, solárne panely, aj vymenila okná. Vďaka škôlke je škola perspektívna aj demograficky. Deti by za normálnych okolností pokračovali práve tu.  

„Máme rozbitý rezervný fond obce. Bol použitý na 500 eurové odmeny na dofinancovanie platov a teraz sa nachádzame v situácii, že sme nútení školu so škôlkou zavrieť,“ hovorí riaditeľka ZŠ a MŠ Jazernica Zuzana Chvostálová.

Prečítajte si tiež:

Pre deti nie je miesto

Deťom zo základnej školy budú hľadať umiestnenie v okolitých obciach. Viac ako tri desiatky škôlkarov majú ale smolu. 

„To je taký novodobý turizmus. Že si obchádzajú 50 kilometrové okolie Martina a Turčianskych Teplíc aj keď vieme, že ich nezoberú nikde,“ komentuje riaditeľka. 

Minister školstva oponuje. Škole vraj posielajú navyše všetko, čo uznajú za oprávnené. 

„My sme tejto škole cez jej zriaďovateľa doručili celú finančnú pomoc, ktorú si cez dohodovacie konanie pýtali,“ tvrdí minister školstva Ján Horecký. 

Starosta tvrdí, že je situácia úplne iná. „V minulom roku sme žiadali na dofinancovanie 35 872 eur. Reálne sme dostali 9 641 eur. Rozdiel je týchto 26 531 eur, ktoré musela obec zaplatiť na ZŠ z vlastných zdrojov."

Minister Horecký aj tak argumentuje, že dostali všetko, čo si vypýtali.

Prečítajte si tiež:

Štát prevádzku nepokrýva

„Hoci ministerstvo školstva hovorí o historickom navýšení prevádzkového normatívu o 50 miliónov eur, prax ukazuje, že to nestačí. A obce s málotriedkami sú pred totálnym krachom,“ približuje starosta. 

Rezort školstva vraví, že pomoc, ktorú poskytuje, vykrýva náklady na úroveň roka 2022. 

„Ako existovali v roku 2021, 2022? Ja si neviem vysvetliť, prečo zrazu to nie je možné,“ hovorí minister. 

Odpoveď dáva primátor Považskej Bystrice, ktorá má osem základných škôl a 17 škôlok. Financovanie zo strany štátu ich prevádzku absolútne nepokrýva. 

„Keďže nechceme, tak sme sa aj zaviazali, že žiadnu školu nezrušíme. Všetky tieto náklady dofinancovávame a ročne nás to stojí 800-tisíc eur, čo je obrovská suma,“ tvrdí primátor Karol Janas. 

„Tá situácia sa mení zo dňa na deň. V decembri, keď sme tvorili rozpočet, boli úplne iné čísla. V januári, všetci dobre vieme, aké nám prišli faktúry, boli zase iné čísla. Obec nemá rezervu,“ vysvetľuje riaditeľka. 

Minister sľubuje, že malej škole doručí pomoc. Ak sa tak nestane, školu zatvoria. „Za seba môžem sľúbiť, že sa na tú vec prostredníctvom svojich kompetencií a ľudí na to povolaných na to určite pozriem,“ uzatvára minister. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.