Kliešte sa už ozvali, opäť máme pre vás pár rád

Reflex, Kliešte

Kliešte začínajú byť aktívne pri teplote od ôsmich do desiatich stupňov, ich výskyt je typický pre obdobie od apríla do októbra.

Prisatého kliešťa možno z tela najjednoduchšie odstrániť pinzetou čo najbližšie pri koži. Odborníci ho odporúčajú vykývať. Nie vytočiť. V druhom prípade hrozí, že nedôjde k vybratiu hlavičky. Kliešte začínajú byť tento rok aktívne už koncom marca.

Ak ho neodstránite celého, vyhľadajte zdravotnícku pomoc

"Pri odstraňovaní kliešťa je potrebná opatrnosť, dôležité je nerozpučiť a neudusiť ho," uvádza úrad.

Z tela treba kliešťa odstrániť čo najskôr. Nemožno si pomáhať vatou, nanášať na neho tekuté mydlo a olejové prípravky. Môže dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša.

Po vytiahnutí kliešťa treba kožu v mieste jeho prisatia vydezinfikovať prostriedkom s obsahom alkoholu alebo jódovou tinktúrou. "Ak sa ho nepodarí z tela odstrániť celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc," informoval úrad.

Rovnako ju treba vyhľadať aj v prípade, ak rana po vybratí kliešťa neustúpi ani po niekoľkých dňoch.

Dlhé nohavice sú základ

Pri kontrole oblečenia a tela by sa mali ľudia sústrediť na oblasť hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasovej čiare a za ušami, počas prehliadky je vhodné použiť aj lupu.

Kliešte začínajú byť aktívne pri teplote od ôsmich do desiatich stupňov, ich výskyt je typický pre obdobie od apríla do októbra. Nachádzajú sa na celom Slovensku, nie všetky sú však nosičom vírusu. Nakazené sú predovšetkým tie pozdĺž brehov Váhu.

Infikované kliešte sú nosičom kliešťovej encefalitídy či lymskej boleriózy. Najistejšia ochrana pred nimi je preto očkovanie. To však nie je hradené z verejného zdravotného poistenia.

Pred odchodom do prírody je podľa úradu prvoradé použiť repelent. Ľudia by si mali obliecť dlhé nohavice zapravené do ponožiek či tričká s dlhými rukávmi.

Vhodné je vyhýbať sa vysokým trávam a kríkom, kde sa kliešte združujú najviac.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti