Oligarcha Jozef Brhel vypovedal na NAKA, na polícii bol aj exminister Kaliňák

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jozef Brhel starší sa dnes ráno krátko pred 9.00 h objavil v budove Prezídia Policajného zboru v Bratislave. Podľa našich informácií vypovedal v súvislosti s najnovším obvinením. Po menej ako hodine budovu opustil.

Na prezídium prišiel pred 11.00 h aj exminister vnútra Robert Kaliňák. „Považujem to za politickú objednávku,“ povedal pred výsluchom.

​Vyšetrovateľka NAKA viní Brhela a Kaliňáka z podplácania exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho. Ten si mal za päť rokov prilepšiť mimo platu o milión eur. Dorovnávať mzdu mu mal práve Jozef Brhel starší.

Brhel sa pre média odmietol k obvineniu vyjadriť. Pre TV Markíza povedal, že vypovedať bude.

Obvinenie je podľa jeho advokáta Michala Mandzáka nezmyselné, pretože exšéf finančnej správy vypovedal o úplatku v júni 2021.

„Pokiaľ by to bol trestný čin, už vtedy by mali orgány činné v trestnom konaní vo veci vzniesť obvinenie. Čiže to znamená, že je to číry nezmysel,“ povedal advokát.

Ďalej tvrdí, že Imrecze nebol odkázaný na dorovnanie platu, lebo podľa neho pôsobil v rámci zločineckej skupiny Daniari a tá organizovanú trestnú činnosť páchala od roku 2012.

Prečítajte si tiež:

​„Vyšetrovateľ NAKA vzniesol dňa 01.02.2023 obvinenie osobám Robert K. a Jozef B. st. pre zločin podplácania. Obvinené osoby mali poskytnúť úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR v súvislosti s výkonom tejto funkcie,“ uviedla vo štvrtok (2.2.) hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Kaliňák: To je čistá blbosť

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák vinu odmieta a považuje to za nezmysel. Doteraz nebol na výsluchu a nevidel ani spis.

„To je úplná čistá blbosť, je to nezmysel a nie je to nič nové. Vydaním takéhoto uznesenia bol porušený trestný zákon a trestný poriadok,“ komentoval obvinenie Kaliňák.

Kompenzácia platu

Bývalý šéf daniarov o mechanizme dorovnávania mzdy hovoril na verejných pojednávaniach.

Tvrdil, že za Jozefom Brhelom ho mal poslať práve exminister vnútra s tým, že si má skúsiť dohodnúť kompenzáciu platu v hodnote 200-tisíc eur ročne.

Za to mal žiadať od Imreczeho lojalitu, informácie z prostredia Finančnej správy SR či obsadzovanie pozícií.

Milión 100-tisíc eur

Peniaze mal Františkovi Imreczemu oligarcha odovzdávať v obálke vo vyšších nominálnych hodnotách - najmä v 500 eurových bankovkách. Bývalý šéf daniarov vypovedá, že takto dostal okrem platu za päť a pol roka vo funkcii 1 milión 100-tisíc eur.

Advokát Františka Imreczeho nám povedal, že jeho klient žiadne uznesenie doručené nemá a tým pádom nevie, aké má v tejto veci postavenie.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 2.2.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.