V desiatich okresoch Slovenska by mohlo do soboty napadnúť až pol metra snehu

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/AP

Slovensko v piatok (3.2.) čaká nepriaznivé počasie. Zasype nás sneh a bude veterno. Počasie môže výrazne skomplikovať situáciu na cestách, varuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Do našej oblasti postupuje tlaková níž. Jej teplý front už prináša na západ prevažne snehové zrážky, postupne sa rozosneží aj na iných miestach. Na západe Slovenska sa síce v nižších polohách sneh zmení na dážď, no aspoň prechodne sa na väčšine územia vytvorí snehová pokrývka už dopoludnia, na východe popoludní, informuje SHMÚ.

Ďalšia vlna zrážok

Studený front bude cez naše územie postupovať podvečer, prinesie ďalšiu vlnu zrážok, ojedinele aj búrky. Na severe budú zrážky pretrvávať až do sobotňajšieho popoludnia.

Pre severné okresy platia výstrahy druhého stupňa pred snežením od piatka do soboty podvečera. V týchto okresoch napadne od 30 do pol metra snehu:

Piatok: Čadca (30 - 50 cm), Kysucké Nové Mesto (30 - 40 cm), Žilina (30 - 40 cm), Martin (30 - 40 cm), Dolný Kubín (30 - 40 cm), Námestovo (30 - 50 cm), Tvrdošín (30 - 50 cm), Ružomberok (30 - 40 cm), Liptovský Mikuláš (30 - 50 cm), Poprad (30 - 50 cm).

Sobota: Čadca (30 - 50 cm), Kysucké Nové Mesto (30 - 40 cm), Žilina (30 - 40 cm), Martin (30 - 40 cm), Ružomberok (30 - 40 cm), Dolný Kubín (30 - 40 cm), Námestovo (30 - 50 cm), Tvrdošín (30 - 50 cm), Poprad (30 - 50 cm), Liptovský Mikuláš (30 - 50 cm).

Výstrahy pred snežením.
Výstrahy pred snežením. Zdroj: SHMÚ

„Najviac nasneží v Žilinskom kraji a v Tatrách, kde miestami nasneží 30 až 40, ojedinele až 50 cm nového snehu s maximálnou intenzitou 20-30 cm/12h, výnimočne aj viac,“ informuje SHMÚ na sociálnej sieti.

Zároveň sa rozfúka západný vietor, ktorého nárazy najmä na západe a pod Tatrami miestami dosiahnu 70, ojedinele až 90 km/h. Budú sa tak vytvárať aj snehové jazyky a záveje, najmä na severe. Na horách postupne očakávame víchricu, večer až silnú víchricu. Nepriaznivá situácia s vetrom bude pokračovať aj v sobotu, kedy vietor ešte zosilnie.

Prečítajte si tiež:

​Sneženie a vietor zhoršujú aj lavínovú situáciu. Horská záchranná služba v Tatrách, Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre už upozorňuje na 3. až 4. stupeň lavínového nebezpečenstva a nastávajúca poveternostná situácia zlepšenie neprinesie, skôr naopak, dodáva SHMÚ.

Pozrite si predpoveď počasia na nasledujúce dni:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti