Slovensko zasiahne v sobotu silný vietor. Na vrcholoch hôr v šiestich okresoch môže dosiahnuť rýchlosť až 180 km/h

Slovensko zasiahne v sobotu silný vietor. Na vrcholoch hôr v šiestich okresoch môže dosiahnuť rýchlosť až 180 km/h
Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Na horách, najmä v severných častiach stredného Slovenska, sa môže v sobotu (4. 2.) vyskytnúť mohutná víchrica až orkán. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy tretieho stupňa. Veternejšie však môže byť na celom Slovensku. Počítať treba tiež so snežením, poľadovicou i snehovými závejmi. SHMÚ o tom informuje na svojom webe.

Výstrahy pred vetrom na horách platia predbežne pre okresy Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. Mimoriadne silný vietor môže podľa meteorológov dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 110 až 120 km/h.

"Predpokladaná rýchlosť vetra je extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," pripomína SHMÚ.

Zdroj: SHMÚ

So silnejším vetrom na horách treba počítať na viacerých územiach Slovenska, pre ktoré platia výstrahy prvého a druhého stupňa. Veternejšie však bude aj v nižších polohách, s výstrahami prvého a druhého stupňa pred vetrom treba počítať na celom Slovensku.

Viaceré severnejšie okresy najmä stredného Slovenska môže potrápiť aj sneženie, napadnúť môže miestami od 20 do 50 centimetrov snehu. Vodiči by mali byť naďalej opatrní na väčšine západného a stredného Slovenska, kde sa môže tvoriť poľadovica. Na strednom a východnom Slovensku sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje.

V Tatrách hrozí aj lavínové nebezpečenstvo. Viac v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti