Poslanci posunuli v parlamente právo dieťaťa na sprievod rodiča v nemocniciach. Tie tvrdia, že pre všetkých nemajú miesto

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/S. Písecký

Poslankyni Vladimíre Marcinkovej z klubu SaS posielali rodičia fotky, ako boli ich deti privezované o posteľ v nemocnici. Personál sa bráni, že je to v záujme bezpečnosti dieťaťa. Rodičia hovoria, že by pomohlo, keby počas hospitalizácie mohli dieťa strážiť sami. Poslanci teraz chcú právo dieťaťa na sprievod v nemocnici zakotviť v zákone. Nemocnice už vopred hovoria, že všetkým rodičom toto právo nebudú vedieť garantovať.

Presadiť právo detí na prítomnosť rodiča v nemocnici počas hospitalizácie sa Marcinková pokúša po druhý raz. Prvýkrát jej návrh zákona podporilo iba 30 poslancov. Teraz sa na nich snaží ísť cez petíciu, ktorú v priebehu niekoľko dní podpísalo 55-tisíc ľudí.

Marcinková predkladala novelu zákona pred rokom. Už vtedy hovorila, že jej rodičia posielali správy aj fotky, ako boli ich deti priviazané k posteli. Nemocničný personál to odôvodnil tým, že nestíhajú sledovať každé dieťa a malé deti si môžu vytrhnúť kanylu či spadnúť z postele.

Podľa poslankyne by pomôcť mohol práve sprevádzajúci rodič. Navyše by dieťaťu poskytol psychickú podporu.

Priblížila, že pri prvom pokuse presadiť svoj návrh ju politickí kolegovia odhovárali a tvrdili, že rieši nepodstatné veci. Teraz sa opiera o petíciu a hovorí, že táto téma je politikmi podceňovaná.

Prečítajte si tiež:

Nemocnice nevedia garantovať miesta všetkým rodičom

Najväčšia detská nemocnica Národný ústav detských chorôb v Bratislave reaguje, že už teraz robia všetko preto, aby rodičia mohli sprevádzať svoje deti počas hospitalizácie.

„Rodičov hospitalizujeme buď priamo na izbe s dieťaťom, na izbách matiek, prípadne nadštandardných izbách. Izby pre sprevádzajúce osoby máme aj na ubytovni priamo v nemocnici,“ priblížila Zuzana Čižmáriková z NÚDCH.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici majú deti hospitalizované len na Neonatologickej klinike SZU a Infektologickom oddelení.

„Na oboch oddeleniach máme v súčasnosti vytvorené kapacity na hospitalizáciu rodiča, nie sme však schopní zabezpečiť hospitalizáciu pre všetkých,“ konštatuje hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Poslankyňa Marcinková v relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo priznala, že nemocnice nie sú v dobrej kondícii a potrebovali by finančnú podporu, aby mohli rodičom poskytnúť miesto pri lôžku svojho dieťaťa.

„Nie každé zdravotnícke zariadenie vie zabezpečiť rodičovi lôžko. Niekde to môže byť len stolička,“ vyhlásila. Stolička pre rodiča by mala byť minimum, na ktoré majú mať rodičia právo.

Prečítajte si tiež:

V Česku ponúknu aspoň stoličku

Inšpiráciou by nám podľa nej mohlo byť Česko. Aj u našich susedov narážajú na problémy kapacít, ale tam, kde nemôžu mať rodičia vlastnú posteľ, dostanú aspoň stoličku a majú to v zákone.

Marcinková tiež priblížila, že s ministrami zdravotníctva a financií rokovala o finančnej podpore nemocníc. Rozprávali sa o miliónoch eur, ktoré by nemocnice potrebovali na zlepšenie podmienok pre rodičov chorých detí. Verí, že ministri dohodu dodržia.

O návrhu zákona hlasovali poslanci v prvom čítaní. Za hlasovalo 115 poslancov, čo je výrazne viac ako pred rokom, keď hlas dalo iba 30 zákonodarcov.

Podľa poslankyne Marcinkovej mohla pomôcť aj petícia, ktorú podpísalo takmer 56-tisíc občanov. 

Pozrite si aj reportáž výstavbe novej nemocnice z plánu obnovy, ktorá je v ohrození (31. 1.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.