Konzervatívci opäť chcú v nedeľu zatvoriť obchody. Pomôcť to má manželstvám, rodinám a deťom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V parlamente sa ocitol ďalší pokus o zatvorenie obchodov v nedeľu. Predkladajú ho konzervatívni poslanci, liberáli im oponujú číslami.

Navrhovatelia argumentujú, že rodiny by mali byť v nedeľu spolu, ideálne mimo nákupného centra. Mnoho predavačiek by vraj voľnú nedeľu uvítalo.

Naopak ekonomické odhady hovoria, že zatvorenie obchodov by zvýšilo nezamestnanosť a nákupnú turistiku.

Zamestnanci, vrátane brigádujúcich študentov, by tiež prišli o nedeľné príplatky. Či má návrh šancu prejsť, netuší v súčasnom parlamente nikto. Oba názorové tábory sú totiž početné.

Prečítajte si tiež:

Chcú pomôcť manželstvám a deťom

Poslanci začali piatkové rokovanie pokračovaním diskusie k návrhu novely Zákonníka práce. Skupina poslancov v nej navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené aj väčšinu nedieľ v roku.

Predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS) v rozprave pripomenul, že zákaz nedeľného predaja je jednou z tém, ktorá sa opakovane vracia. Je to podľa neho veľmi zlý nápad, ktorý nikomu nepomôže, ale veľa ľuďom poškodí.

„Nehovorím, že krajina nemá mať žiadne regulácie. Štát by však mal stanovovať a vymáhať len nevyhnutne potrebné regulácie. Kľúčová je ich zmysluplnosť," zdôraznil.

Existuje podľa neho množstvo argumentov, prečo sa predkladatelia nedeľného zákazu mýlia. „Zákaz nedeľného predaja urobí veľa škody, ale len minimum úžitku," vyhlásil Viskupič.

Predkladatelia vo svojom návrhu upozornili, že podľa zákona sú všetky nedele dňami pracovného pokoja. Napriek tomu má Slovensko vysoký podiel práce zamestnancov počas nedele oproti iným krajinám EÚ.

„Práca počas nedele spôsobuje najmä u žien, ktoré tvoria 80 % zamestnancov v maloobchode, nemožnosť tráviť voľný deň s rodinou. Navrhovaná zmena zavádza oproti súčasnému stavu približne 44 dní v roku, kedy zamestnanci nemusia vykonávať pracovnú činnosť a má tak ambíciu pomôcť manželstvám, rodinám a deťom," vysvetlili svoj zámer predkladatelia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti