Policajný zásah v osade v Moldave nad Bodvou bol podľa inšpekcie v poriadku

Slovenská polícia
Zdroj: TASR

Po spornom zásahu v osade Budulovská sa miestni Rómovia sťažovali na zranenia a škody na majetku, ktoré mali policajti spôsobiť.

Policajný zásah v Moldave nad Bodvou voči osadníkom bol v poriadku a nikoho zaň nepotrestajú! S takýmito závermi prišla ministerská inšpekcia a prokuratúra. Stalo sa to ešte pred tromi rokmi. Obyvatelia hovorili o brutálnom útoku zo strany polície. Ukazovali modriny po tele a rozbitý nábytok.

„Takáto akcia je neprípustná z hľadiska dodržiavania ľudských práv," tvrdila po zákroku verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Minister vnútra Robert Kaliňák zas hovoril o správnosti represívnej akcie.

Žiadne video z akcie neexistuje, lebo policajti kameru nemali. A tak všetko zostalo na slove proti slovu. Mnohým sa však nepozdávalo, že vyšetrovať začali príliš neskoro. „Tuším až trištvrte roka po, čo nie je v poriadku," povedala šéfka ľudskoprávneho výboru Erika Jurinová.

„Každý štátny orgán, ktorý vyšetruje takúto spornú vec sa snaží všetko zamiesť pod koberec," myslí si predseda Strany Rómskej únie František Tanko.

V stanovisku ale prokuratúra píše, že to nie je pravda. Hneď po akcii prijali päť trestných oznámení. Prokuratúra dokonca tvrdí, že vyšetrovanie komplikovali samotní obyvatelia osady.

„Vo viacerých prípadoch bolo nespochybniteľne preukázané, že výpovede niekoľkých tzv. poškodených osôb sa zakladali na účelových a vymyslených skutočnostiach," píše sa v stanovisku Krajskej prokuratúry v Prešove.

Tak či onak. Závery vyšetrovania inšpekcie a prokuratúry hovoria jasne, zásah bol v poriadku, nikoho nepotrestajú, lebo sa nestal žiadny trestný čin. No a ozbrojení policajti? Tí robili všetko tak, ako mali.

„Zarážajúce je to, že ak Róm niečo urobí, tak je to zlé, ak niečo spraví policajt je všetko v poriadku. Ak boli na vine Rómovia mali obviniť ich, ak policajti tak policajtov," myslí si František Tanko.

Šéfka výboru pre ľudské práva tvrdí, že chce nazrieť do spisu a zrejme sa budú výsledky vyšetrovania rozoberať aj na pôde parlamentu.

„Pri nastavení toho dnešného systému sa ani nečudujem, že to dopadlo tak ako to dopadlo. Kamaráti vyšetrujú svojich kamarátov," uzavrela Erika Jurinová.

BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti