Pani Kvetka pre zub skoro zomrela. Za všetko mohla baktéria, ktorá ju zožierala zvnútra

Kvetoslava Šimková.
Zdroj: Reflex

Až po tretej operácii jej lekár mohol povedať, že je zdravá.

Pani Kvetka Šimková pred necelým rokom zažila doslova peklo. Pre nezodpovednosť lekára takmer zomrela. Aj keď je právom nahnevaná, nechce nikoho žalovať. Chce len poukázať na to, že aj obyčajná bolesť zubu môže spôsobiť neuveriteľné škody na zdraví. Jej vďaka za záchranu života je neopísateľná.

"V živote by ma nenapadlo, že od zuba môže človek zomrieť. Dokonca, hoci sa mi to stalo, nedokážem tomu uveriť," povzdychla si pred našou kamerou pani Kvetka.

Pred ôsmimi mesiacmi bola v kúpeľoch na liečení. Tam ju začal bolieť zub. Po návrate domov sa rozhodla navštíviť zubára. Povedal jej, že zub treba vytrhnúť. "Prišli sme domov a mňa to stále bolelo, ako keby som ho tam mala," spomína.

Každý lekár musí veriť, že zachráni pacienta. Aj aj som veril. Vedel som, že zachránime

Bolesti stále neustupovali. Na druhý deň išla teda na pohotovosť, kde jej dali antibiotiká. Podľa vlastných slov ich brala, ale neprešlo to. Opäť navštívili pohotovosť, ale odporučili jej navštíviť zubnú chirurgiu.

"Lekár sa na to pozrel a povedal, že treba rozrezať ďasno a vyčistiť. Mala som také príšerné bolesti. Vybrala som troje antibiotík, celé noci som nespávala," rozrozprávala sa pani Kvetka. Takto sa scenár opakoval niekoľko dní.

Nemilo ju prekvapila aj reakcia sestričiek, ktoré ju už na pohotovosti dobre poznali. Opísala nám, že na mieste po zube cítila žblnkanie a tlak. "A predstavte si, že mladá lekárka mi povedala, že čo jej do toho kecám. Veď ona vidí, že sa mám lepšie. Bolo mi strašne, že mi neveria. Chodím k lekárovi až vtedy, keď už musím. Vyšla som plačky a zbadala som primára. Zastavila som ho a povedala mu, čo zažívam. Poradil mi, nech si to nahrievam päťkrát za deň po 20 minút. To bola školácka chyba primára. Keby sa bol na to aspoň pozrel. Keď tam máte hnis, infekcia sa začne šíriť ešte viac, " povedala.

Bolesť teda neutíchala a bola neznesiteľná. Navštívili teda opäť zubnú chirurgiu, tentokrát však zmenili nemocnicu. Prišli doslova v hodine dvanástej. "Nasadili mi lieky, ale nič nepomáhalo. Pri rannej vizite primár videl, že to bolo celkom zapálené. Hnis nechcel vytekať," konštatovala.

Baktéria, ktorá všetko žerie

Primár I. stomatologickej kliniky UNLP Košice Dušan Hrubala si spomína, že zápal bol v mäkkých tkanivách v oblasti čeľuste a smeroval do vnútrolebkového priestoru. Ten susedí s tvárovou oblasťou. "Tieto sú veľmi nebezpečné, pretože keď preniknú do tohto priestoru, aj dnes - v 21. storočí - sú často smrteľné," vysvetlil Hrubala

Pani Kvetka sa od lekára dozvedela, že má takú baktériu, ktorá "žerie všetko", čo jej príde do cesty a nevedia to zastaviť. "Nevedeli čo, skúšali. Primár robil čo mohol".

Hrubala konštatoval, že pani Kvetka bola v septickom stave - mala vysoké teploty a mala vysoké hodnoty zápalových markerov. Lekári museli urobiť akútnu chirurgickú, ale aj antibiotickú liečbu. "Nikdy som pri lekároch neplakala. Ale keď mi to vytláčali, tak som revala, že pacienti, ktorí sledovali na chodbe televízor museli ujsť. Bola som taká zúfalá, že som primárovi povedala, že ak to nepôjde, chcem zomrieť," dodáva.

Operovali ju po druhýkrát, no ani to nepomohlo. Pod nôž tak šla aj po tretíkrát. A práve vtedy vybrali celé ložisko hnisu. "Baktérie boli tak virulentné, že rozpúšťali tkanivá v oblasti nervu. Vyrábali plyn a toxíny, ktoré ničili aj zdravé tkanivo a aj tvárový nerv," dodal Hrubala.

Pani Kvetka mu je veľmi vďačná za to, čo pre ňu urobil. On dodáva, že každý lekár musí veriť, že zachráni pacienta. A on veril. "Vedel som, že ju zachránime".

A ako je na tom pani Kvetka dnes? Pozrite si reportáž z magazínu Reflex.


BRATISLAVA/Jarmila Kováčová, Reflex

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti