Peter Plavčan sa stretol s rektormi: Časť akademickej obce však proti nemu spisuje petíciu

Peter Plavčan
Peter Plavčan Zdroj: TASR

Jeho kritici mu vyčítajú, že s obdobím jeho pôsobenia je spojených množstvo zlých rozhodnutí, za ktoré je podľa nich zodpovedný.

Teraz sa ukáže, kto má širšie lakte. Na ministerstve školstva sa rozhoduje, čo a ako sa zmení v školách najbližšie štyri roky. S Petrom Plavčanom sa dnes (31.3.) stretli rektori vysokých škôl. Časť akademickej obce ale nového ministra odmieta a podpisujú protest proti jeho vymenovaniu.

Podávajú si kľučky. Včera učitelia a odborári, dnes rektori. V hre je veľa - zmeny, ktoré dá vláda na prvé miesto. „Nemôžem hovoriť podrobnosti," povedal minister školstva Peter Plavčan.

Na stole sú požiadavky z deklarácie, ktorú ľudia zo školstva podpísali vo februári. Napríklad viac peňazí v rozpočte pre základné, stredné aj vysoké školy. Zvýšenie platov o 25 percent od januára, ale aj dlhodobý plán, čo ďalej so vzdelávaním.

„Nikto nemá ten čarovný prútik. Treba presvedčiť ministerstvo aj vedenie štátu, že toto je nevyhnutná vec udržať školstvo nad vodou," povedal rektor Univerzity Komenského Karol Mičeta.

„Pokúsime sa urobiť takú symbiózu, ktorá navrhne výrazné zvýšenie výdavkov na vzdelávanie v nadväznosti na systémové zmeny," vysvetlil minister.

O tom, že minister Plavčan bude prínosom pre školstvo ale pochybuje 700 ľudí, mnohí z akademickej obce. Nesúhlasia s jeho vymenovaním a kritizujú jeho 25-ročné pôsobenie na ministerstve. „Každý má právo vyjadriť svoj osobný názor," krátko zhodnotil minister.

„Každý, komu záleží na školstve predsa nemôže tolerovať, ak sa vymenuje na post človek, ktorý má na konte kauzy, ak sa ignoruje školstvo a podobne," tvrdí Alžbeta Bojková z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov.

Jeho kritici mu vyčítajú, že s obdobím jeho pôsobenia je spojených množstvo zlých rozhodnutí, za ktoré je podľa nich zodpovedný. Akademici hovoria aj o konflikte záujmov, či o odmene, ktorú Plavčan dostal zo Študenského pôžičkového fondu. Neskôr peniaze vrátil.

„Chcel by som požiadať, aby som dostal možnosť ukázať, že viem urobiť niečo pre vzdelávanie," poprosil minister.

„Peter Plavčan je minister, je to náš partner, pozeráme sa na to pracovne," vyjadril sa prezident slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil.

Kľúčové bude, čo sa z požiadaviek učiteľov, odborárov a rektorov dostane aj na papier. To by sme sa mali dozvedieť v pondelok (4.4.).BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Petícia

Dôležité udalosti