Obrovský škandál s praním špinavých peňazí: Stopy vedú priamo na Slovensko

Ilustračné foto
Ilustračné foto Zdroj: shuterstock.com/Bogdan Vija

Doklady, ktoré unikli do médií, ukazujú ich spojenie so 72 súčasnými alebo bývalými predstaviteľmi štátov, vrátane diktátorov.

Svetom otriasa obrovský škandál ohľadom daňových rajov. Z Panamy uniklo 11,5 milióna dokladov z právnickej firmy, v ktorých figurujú politické špičky z celého sveta. Za všetkým stoji panamská firma Mossack Fonseca, ktorá svojim klientom pomáhala prepierať špinavé peniaze.

Okrem štandardných služieb ponúkala firma aj špeciálne. Tie robila cez oddelenie MF Escrow, ktoré riadilo prevody peňazí medzi zákazníkom a vlastnými firmami, tak aby všetko vyzeralo úplne v poriadku. Celá transakcia sa tvárila ako normálny bankový prevod. Samozrejme nebolo to zadarmo a firma si pýtala desať percent už z prepratých peňazí.

V rámci Európy tieto špeciálne legalizačné služby mala robiť slovenská firma Latem Trading s.r.o. Píše České centrum pre investigatívnu žurnalistiku.

Latem Trading podľa obchodného registra vznikla v roku 2007 a sídli na Šulekovej ulici v Bratislave. Jej pôvodný názov bol Vertigo Trading. Firma má jediného spoločníka Poelen Holding B.V., ktorej konateľom je Gustaaf David Poelen. Vykazuje stratu len pár stoviek eur.

Medzi českými bielymi koňmi figuruje aj meno Jana Lutken, podobné ako figurovalo v kauze emisie. Dánska občianka Jana Lütken bola totiž konateľkou spoločnosti Interblue Group, ktorá nakúpila od Slovenska emisie asi o polovicu lacnejšie než ich predávali okolité krajiny.

Doklady, ktoré unikli do médií, ukazujú ich spojenie so 72 súčasnými alebo bývalými predstaviteľmi štátov, vrátane diktátorov. Získali ich nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, ktoré ich odovzdali Medzinárodnému konzorciu investigatívnych žurnalistov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone a ďalším 107 médiám v 78 krajinách sveta, aby ich analyzovali.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme škandál

Dôležité udalosti