Mrkva na dobrý zrak? Lekári tvrdia, že je to mýtus

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Jesť by sme ju mali, ale v primeranom množstve.

Odmalička sme to počúvali: „Keď budeš jesť veľa mrkvy, budeš mať dobrý zrak." Je to ale naozaj pravda? Oční lekári hovoria, že je to mýtus. A hoci je táto zelenina veľmi zdravá, vo veľkom množstve vám dokonca môže zafarbiť nos.

Mrkva

Mýtus číslo jeden. Jedz mrkvu, budeš mať ostrý zrak. Je alebo nie je to pravda? „Je síce bohatá na vitamín A, podobne ako mlieko, syr či vajíčka, ktorý vyživuje sietnicu, ale nutnosti nosenia okuliarov však človeka nezbaví," tvrdí očná lekárka Adriana Smorádková.

Jesť by sme ju mali, ale v primeranom množstve. Jej nadbytok v tele totiž môže mať aj nechcené následky. „Škodlivé to nie je ale skôr ľudia, ktorí pijú koncentrovanú mrkvovú šťavu vo väčšom množstve, tak môžu zožltnúť dlane a pokožka," povedal nám Igor Bukovský.

A koľko denne mrkvy môžeme zjesť? Tvrdí, že ju netreba jesť každý deň, ale raz za týždeň si môžeme dať šálku a prospeje nám.

Špenát

Poďme na mýtus číslo dva. Špenát. Keď ho budeš veľa jesť, budeš mať veľa sily- hovoria naše staré mamy. Málokto ale vie, že sú rastliny, ktoré majú železa oveľa viac. Jedným z najlepších zdrojov je samozrejme šošovica.

Citrón

A na záver ešte jedna klamná predstava. Citrón. Každý predsa vie, že citrón je plný vitamínu C, málokto už ale tuší, že sú ešte omnoho bohatšie potraviny plné céčka o ktorých sa veľa nehovorí. Medzi nimi napríklad kiwi, či paprika, ktorá sa považuje za céčkovú bombu.


BRATISLAVA/Soňa Cipínová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti