Domáce

Na Slovensku sú jedny z najlacnejších áut v Európe. Má to háčik

19 Cena aut FOTO.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Lacnejšie než Slovensko je len Česko.

Za tie isté modely platia viac Francúzi, Nemci či napríklad Rakúšania. Zisťovali sme prečo. Výsledok - do tamojších predajní sa dostávajú lepšie vybavené vozidlá. Pre porovnanie cien sme zvolili autá predávané v základnej výbave. A toto je výsledok: Lacnejšie ako Slovensko je len Česko.

Veľmi podobné ceny sú v Maďarsku a Poľsku. V západnej Európe však základná výbava vyjde výrazne drahšie. Problém je, že pod pojmom základná výbava si obyvatelia chudobnej a bohatej krajiny predstavujú niečo iné. No a kým bohatí Nemci či Rakúšania chcú mať v základnej výbave svojho auta už aj elektrické sťahovanie okien na zadných sedadlách.


Chudobnejší Slováci si vystačia aj s ručným točením. Napríklad najlacnejšia verzia najpredávanejšieho auta elektrické okná v základnej výbave Slovákom neponúka, Nemcom pri vyšších nemeckých cenách však už áno. Ak by sme si za túto funkciu chceli priplatiť, vyjde nás na 500 eur. Spolu s klimatizáciou a centrálnym zamykaním sa už dostaneme na nemeckú cenu.

Platí, že čím je krajina chudobnejšia, tým strohejšiu základnú výbavu tam v autách nájdete. Svoje o tom vedia aj samotní výrobcovia áut. Nejde pritom len o ekonomické, ale aj technické zvláštnosti každej krajiny.

„Každé vozidlo, ktoré robíme pre japonského zákazníka, musí mať držiak pre svetlicu. V Japonsku sa platí diaľničné mýto SIM kartou, takže vozidlá musia mať čítačky SIM kariet, povedal hovorca Volkswagenu Slovakia, Vladimír Machalík. Američania si vraj zas potrpia na kvalitnejšiu audiosústavu ako Európania. Navyše, autorádiá tam musia fungovať na iných frekvenciách než u nás.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti