Atentátnik z Paríža mal byť vlani na Slovensku. V Nitre navštívil príbuzného

Abdeslam Salah
Zdroj: YouTube

Salah Abdeslam bol jedným zo strojcov teroristických útokov v Paríži.

Parížsky atentátnik Salah Abdeslam sa mal vlani zdržiavať na území Slovenska. Informovali o tom aktuality.sk. Redakcii to potvrdili dva nezávislé zdroje z prostredia rezortu vnútra.

Jeden zo strojcov novembrových teroristických útokov v Paríži, pri ktorých zahynulo 130 ľudí, mal vlani stráviť tri týždne na Slovensku. Reč je o francúzskom občanovi marockého pôvodu Salahovi Abdeslamovi. Ten sa po útokoch stal jedným z najhľadanejších mužov na svete.

Salah Abdeslam mal byť na Slovensku tri týždne v lete, teda ešte pred útokmi v Paríži. Ubytovaný mal byť v jednom z nitrianskych penziónov. Momentálne je v rukách belgickej polície. Tá ho zadržala v bruselskej štvrti Molenbeek, ktorá býva označovaná aj ako liaheň teroristov.

Rodinný príbuzný sa oženil so Slovenskou

Informácia o tom, že hľadaný terorista sa mal zdržiavať na našom území, prišla od zahraničných tajných služieb. Abdeslamovým kontaktom na našom území má byť jeho rodinný príbuzný, ktorý sa oženil so Slovenkou. Abdeslamov príbuzný má byť Iračan, pôvodom z Mosulu. Na jeho pozvanie mohol prísť na naše územie atentátnik z Paríža, domnievali sa vtedy zahraničné tajné služby.

Práve po Abdeslamovi pátrali podľa našich informácií slovenskí policajti aj pri veľkom nočnom záťahu v novembri minulého roka. Domové prehliadky vtedy robili v Nitre a okolí a niekoľkých ďalších mestách. Neúspešne.

Polícia: Preverujeme všetky stopy

Rezort vnútra oficiálne informáciu o Abdeslamovi nekomentoval. „Už po útokoch na Charlie Hebdo, ale aj po parížskych útokoch slovenská polícia spolupracovala so svojimi partnerskými organizáciami v zahraničí a preverovala všetky stopy, ktoré by pomohli rozpliesť sieť, na základe ktorej boli tieto teroristické útoky uskutočnené," reagoval hovorca rezortu Ivan Netík.

Ako dodal, všetky informácie, ktoré k nám prichádzali z prostredia bezpečnostných zložiek o možných prepojeniach, preverili. „K ich obsahu ani k osobám, ktoré sa preverovali, sa z taktických a bezpečnostných dôvodov vyjadrovať nebudeme," uzavrel.

Kaliňák hovorí o nie úplne presnej informácii

Minister vnútra Robert Kaliňák dnes po rokovaní vlády nekonkretizoval, či parížsky atentátnik Salah Abdeslam v lete minulého roka navštívil Slovensko. O jeho pobyte dnes informoval portál Aktuality.sk, ktorý sa odvoláva na dva nezávislé zdroje z Ministerstva vnútra SR.

"Túto informáciu by som asi bližšie nekonkretizoval, pretože nie je úplne presne ani potvrdená, ani vyvrátená, ani z našej strany," uviedol po rokovaní kabinetu Kaliňák. Ako dodal, polícia pracovala s každou informáciou, ktorá prišla, ako s vierohodnou a vykonala opatrenia, ktoré považovala za dôležité.

"Mnohé veci sa z tých informácií nepotvrdili, niektoré informácie sa potvrdili, takže v žiadnom prípade v tom čase nebolo Slovensko vystavené nejakému priamemu nebezpečenstvu," dodal Kaliňák. Informácie o tom, že na Slovensku má Abdeslam príbuzných, nie je podľa jeho slov úplne presná.

BRATISLAVA/TASR, aktuality.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Salah Abdeslam

Dôležité udalosti