Plavčan je vo funkcii ministra len pár dní a už ho chcú odvolať. Tu sú dôvody

Minister školstva SR Peter Plavčan.
Minister školstva SR Peter Plavčan. Zdroj: TASR

Navrhuje to nezávislý poslanec Miroslav Beblavý spolu s poslankyňou za OĽaNO Veronikou Remišovou.

Opoziční poslanci Miroslav Beblavý (nezaradený) a Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) žiadajú odvolanie Petra Plavčana (nominant SNS) z postu ministra školstva. Dôvodom majú byť podozrenia v čase jeho pôsobenia v Študentskom pôžičkovom fonde a Pôžičkovom fonde pre začínajúcich učiteľov. Šéf rezortu školstva všetky obvinenia odmieta s tým, že polícia a dozorujúci prokurátori ich označili ako nedôvodné.

Fondy podľa Beblavého v minulosti napríklad nakupovali predražené služby. Taktiež nezverejňovali žiadne zmluvy či objednávky, aj keď im to zákon ukladal. V tom čase bol v orgánoch oboch fondov aj súčasný minister školstva, ktorý podľa Beblavého na tieto veci neupozornil. "Peter Plavčan bol spoluzodpovedný ako šéf kontrolných a riadiacich orgánov tohto Študentského pôžičkového fondu za praktiky, ktoré tam vládli," uviedol dnes na tlačovej besede Beblavý.

Navyše podľa Beblavého od roku 2005 si začali najprv v jednom a potom aj v druhom fonde vyplácať členovia rád odmeny, čím porušili zákon, nakoľko funkcie členov sú čestné. Uviedol, že Plavčan ako člen rád získal v tomto období na odmenách takmer 40.000 eur. Tie neskôr vrátil. Ako dodal opozičný poslanec, odmeny vrátil, až keď sa to odhalilo a bolo to podmienkou jeho zotrvania vo funkcii na ministerstve školstva.

Ďalším problémom je podľa opozičných poslancov aj pôžička Študentského pôžičkového fondu pre nebankovú finančnú skupinu Slavia Capital. Suma dosiahla až 5,5 milióna eur. "Táto pôžička bola v jasnom rozpore so zákonom, ktorý ukladá, že fond môže voľné prostriedky viesť len na bankovom učte," uviedol Beblavý s tým, že členkou predstavenstva Slavia Capital a mnohých ďalších spoločností z tejto skupiny v tom čase bola manželka ministra Viera Plavčanová. Predsedom rady fondu bol v rovnakom čase Plavčan.

Poslanec upozornil na tieto veci už v utorok (5.4.) na svojom blogu. Opoziční poslanci teraz žiadajú premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a predsedu SNS Andreja Danka, aby odvolali Plavčana z funkcie ešte pred najbližšou schôdzou parlamentu. Podľa nich nemá Plavčan morálny kredit na túto funkciu.

 "Všetky tie obvinenia, ktoré sú v tom blogu, boli predmetom podania, ktoré bolo pred piatimi rokmi. Polícia aj dozorujúci prokurátori ich označili ako nedôvodné," reagoval dnes Peter Plavčan na informácie Miroslava Beblavého. Podľa vlastných slov sa nebude zaoberať blogmi poslanca, ktorý sa snaží zviditeľniť. "Ja mám základnú úlohu vypracovať časť Školstvo pre nové programové vyhlásenie vlády a urobiť za posledných 25 rokov najväčšiu reformu v školstve," doplnil minister.

Reakcia investičnej skupiny Slavia Capital

Investičná skupina SLAVIA CAPITAL sa dôrazne ohradzuje voči zavádzajúcim tvrdeniam vo veci transakcie so Študentským pôžičkovým fondom (ŠPF), ktoré odzneli v médiách a vo vyjadreniach nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Miroslava Beblavého. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca skupiny Peter Benčurik.

"Predmetnou krátkodobou investíciou vo forme zmenky prišlo k výhodnému zhodnoteniu prostriedkov ŠPF, ŠPF na transakcii zarobil," zdôraznil Benčurik. Zmenkový obchod medzi SLAVIA CAPITAL Group, a.s. a ŠPF sa podľa neho začal 16. apríla 2008 a skončil úplným vysporiadaním 30. novembra 2011.

Dohodnutý úrok sa pritom pohyboval v rozpätí od 5,5 % do 8 % v závislosti od času plynutia tejto investície. "Pre porovnanie, napríklad v roku 2010 úroková miera pri vkladoch s dohodnutou splatnosťou do jedného roka podľa údajov NBS oscilovala v rozmedzí od 0,71 % do 0,95 %," vyčíslil. Úroky z tejto investície boli podľa neho priebežne uhrádzané a doby splatnosti vždy dodržané. Investícia bola ukončená v čase pôsobenia exriaditeľa ŠPF Ľubomíra Zburína vo funkcii.

Benčurik konštatoval, že z hľadiska práva je zmenka okamžite vymáhateľná a ide o jeden z najrýchlejšie realizovateľných finančných nástrojov. Cena peňazí pre SLAVIA CAPITAL Group, a.s. od iných partnerov než SPF bola podľa neho v danom čase dokázateľne porovnateľná. "Investičná skupina SLAVIA CAPITAL zdôrazňuje, že nie je žiadnou nebankovkou, je licencovaným subjektom pod dohľadom NBS," doplnil jej hovorca.

Je podľa neho tiež zarážajúce, že poslancovi Beblavému prekážajú investície SLAVIA CAPITAL v prípade ŠPF, ale v prípade benefitu jeho rodiny mu už tieto investície nevadia. "Pre ilustráciu, celková hodnota transakcie, v ktorej bola účastníkom aj rodina poslanca Beblavého, mala podľa vtedy medializovaných informácií dosahovať 1,8 miliardy Sk (takmer 60 miliónov eur). Transakcia skupiny SLAVIA CAPITAL s rodinou poslanca Beblavého sa uskutočnila v roku 2008," dodal Benčurik.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miroslav Beblavý

Dôležité udalosti