Analytik: Ak je pravda, že Abdeslam bol na Slovensku, je to závažná vec

Milan Žitný
Milan Žitný Zdroj: TV Markíza

Salah Abdeslam, jeden zo strojcov atentátov v Paríži, sa mal v lete minulého roku zdržiavať tri týždne na území Slovenska. I

Pokiaľ by bola pravdivá informácia, že sa jeden zo strojcov krvavých atentátov v Paríži, pri ktorých v novembri 2015 zahynulo 130 ľudí, Salah Abdeslam nachádzal vlani v lete na Slovensku (viac nájdete TU), bola by to mimoriadne závažná vec. Zdôraznil dnes pre TASR bezpečnostný analytik Milan Žitný.

"Podľa zistení francúzskych vyšetrovateľov fungoval Salah Abdeslam v lete minulého roku ako kuriér - šofér teroristov, ktorých vyzdvihoval ako utečencov v Budapešti na železničnej stanici Keleti, kde sa v tom čase zdržiavali tisíce migrantov, inokedy v gréckom meste Patras," uviedol Žitný. Ako objasnil, Abdeslamov pohyb sa podarilo čiastočne rekonštruovať od začiatku augusta pomocou navigácií v automobiloch, ktoré si prenajímal.

"Zo zistení francúzskych, belgických a nemeckých vyšetrovateľov vyplýva, že bol prakticky neustále na cestách a zabezpečoval logistiku pre teroristické útoky, pričom nebol nijako opatrný - na zaplatenie trajektu z talianskeho Bari do gréckeho Patrasu použil kreditnú kartu, ktorou platil aj za prenájom parížskeho bytu pre atentátnikov," pripomenul slovenský bezpečnostný analytik. "Pokiaľ by bola pravdivá informácia, že sa Abdeslam vlani v lete zdržiaval dlhé tri týždne v Nitre, bola by to mimoriadne závažná vec, faktom však pritom je, že v rekonštruovaných trasách francúzskych vyšetrovateľov sa nitrianska stopa nenachádza. To ešte nemusí popierať jej existenciu, len treba byť v prístupe k tejto informácii, chudobnej na ďalšie dôležité fakty, zdržanlivý," zdôraznil.

Salah Abdeslam, jeden zo strojcov atentátov v Paríži, sa mal v lete minulého roku zdržiavať tri týždne na území Slovenska. Informoval o tom dnes portál Aktuality.sk, ktorý sa odvoláva na dva nezávislé zdroje z Ministerstva vnútra SR.

Abdeslam mal byť podľa správ portálu ubytovaný v jednom z nitrianskych penziónov. Informácia o tom, že hľadaný terorista sa mal zdržiavať na našom území, prišla od zahraničných tajných služieb. Abdeslamovým kontaktom na našom území má byť jeho rodinný príbuzný, ktorý sa oženil so Slovenkou. Portál mimo iného spresnil, že príbuzným atentátnika je Iračan pochádzajúci z Mosulu.

Práve po Abdeslamovi pátrali podľa informácií portálu slovenskí policajti aj pri veľkom nočnom záťahu v novembri minulého roka. Domové prehliadky vtedy robili v Nitre, jej okolí a niekoľkých ďalších mestách.

Francúz marockého pôvodu útočníkom v Paríži zabezpečil autá a hotelové izby. Pôvodne mal byť jedným zo samovražedných atentátnikov na štadióne Stade de France. Momentálne je v rukách belgickej polície, ktorá ho zadržala v bruselskej štvrti Molenbeek, ktorá je označovaná aj ako liaheň teroristov.

Abdeslam by sa mal pred súd postaviť vo Francúzsku.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Teror

Dôležité udalosti