Zo silážnej jamy si spravili smetisko. Hádžu tam pneumatiky aj chladničky

Čierna skládka na družstve v Lipovciach.

Kedysi v tejto silážnej jame skladovali krmivo pre dobytok, dnes je plná odpadkov. Preto museli zakročiť úradníci.

Zo silážnej jamy na družstve si spravili smetisko. Poriadok do dediny museli prísť robiť až štátni úradníci. Lipovce pri Branisku sú pritom známe minerálnymi prameňmi.

Kedysi v tejto silážnej jame skladovali krmivo pre dobytok, dnes je plná odpadkov. Ľudia z dediny sem zvykli voziť nielen smeti z domácnosti, ale aj staré pneumatiky či vyradené chladničky.

„Jedna časť je už zasypaná a pod tým sú ďalšie kusy," tvrdí obyvateľ Lipoviec Marián Kollár.

Starosta obce vie o čiernej skládke minimálne dva roky. Upozorňoval vraj na to majiteľa pozemku i občanov, lenže odpadky sa tu stále hromadia.

„Večer to dovezú na fúriku a vyhodia to," tvrdí starosta Lipoviec Peter Miženko.

Poriadok v dedine robili úradníci z odboru starostlivosti o životné prostredie, pričom starostovi pohrozili pokutou. Podľa Miroslava Benka z vedúceho odboru starostlivosti o životné prostredie sa jej výška pohybovala v rozpätí od 500 až do 50 tisíc eur.

Aj keď starosta tvrdí že odpad sem potajomky vozia občania, v jame sme našli aj vyhodené betónové stĺpy, ktorým nerozumie, rovnako tak ani obsahu kontajnerov pri obecnom cintoríne „Stĺpy v obci som nemenil nikdy, a preto určite nebudú obecné. Čo sa týka kahancov, kto by sem vozil také množstvo? Ja určite nie," doplnila hlava Lipoviec.


S majiteľom bývalého družstva sa nám nepodarilo skontaktovať, no jeho zamestnanci vraj nič nevideli ani nepočuli. „Vidíte, že to nie je ohradené, takže môžu prísť z ktorejkoľvek strany," vyjadril sa nespokojný Lipovčan Kollár.

Smetisko pritom ohrozuje podzemné vody. Obec je známa minerálnou vodou, ktorú tu vo fabrike plnia do fliaš. K prameňu chodia ľudia zo širokého okolia, čo potvrdzuje aj miestny pán Marián Kollár.

Starosta napokon sľúbil, že odpad zo silážnej jamy na náklady obce v najbližšom čase vyvezie. Nebol to ani zďaleka jediný prípad, keď štátni úradníci museli prísť starostu osobne postrašiť, aby čiernu skládku zlikvidoval. „Vždy, keď prídeme, mám pocit, že starostovia sa akoby zľakli," uzatvára Miroslav Benko.

LIPOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ružomberok

Dôležité udalosti