Alergici, na toto by ste určite nemali zabúdať!

alergiaweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Vôňa jari a takmer už letné počasie nás ťahá von do prírody. Alergik však musí byť v strehu.

Jar prišla o niečo skôr a spolu s ňou sa zo zimného spánku prebudili i jarné alergie. Ľudia, ktorým pele komplikujú život, zapĺňajú alergologické ambulancie. Tie majú rok čo rok stále viac pacientov.

Vôňa jari a takmer už letné počasie nás ťahá von do prírody. Alergik si musí dávať pozor.

„V prvom rade ide o to, aby sa alergik po príchode z vonku osprchoval, umyl si hlavu a pokiaľ sú vonku pele, tak si dať okuliare," vysvetľuje alergológ Ján Pružinský.

Tento rok začali alergici kýchať o niečo skôr. Sezónu im predĺžil skorší príchod jari.

„Tie lieky potrebujú skôr, nakoľko sezóna sa skutočne nesmierne rozširuje, asi o mesiac a pol oproti predchádzajúcim desaťročiam," tvrdí lekár Peter Pružinec.

A každý rok sa zvyšujú i počty pacientov v alergologických ambulanciách. Týmto civilizačným ochorením sa zaoberá i svetová zdravotnícka organizácia. Jej zástupkyňa na Slovensku Darina Sedláková tvrdí, že podmienenosť týchto ochorení prichádza práve z externého prostredia. „Máme na mysli znečistenie životného prostredia, používanie nevhodných palív, automobilový priemysel ale aj klimatické zmeny," vysvetľuje.

Okrem lekárov sa alergii venuje aj alternatívna medicína. Akupunktúra, homeopatia a najnovšie sa dokonca hovorí aj o blahodarných účinkoch prepeličích vajíčok. Vedci totiž zistili, že v prepeličích vajíčkach sú látky, ktoré môžu zabrániť alergénu dostať sa do tela. Alergológ Michal Pijak si myslí, že by to mohlo fungovať, podľa neho však treba ďalšie štúdie.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Alergia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.