České pivovary vlani uvarili najviac piva vo svojej histórii

Čapovanie piva - ilustračné foto
Čapovanie piva - ilustračné foto Zdroj: TASR

Najväčší skok v predajoch zaznamenalo pivo v plechovkách a z tankov.

České pivovary vlani uvarili najviac piva vo svojej histórii. Produkciu podporil predovšetkým export, ktorý vlani vzrástol o viac než 13 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Český zväz pivovarov a sladovní. Podľa nich si vlani Česi dali v priemere na hlavu za celý rok o dve pivá menej - spotreba piva prepočítaná na obyvateľa klesla zo 144 na 143 litrov na rok. Informoval o tom portál iDNES.cz.

Pivovary napriek tomu uvarili najviac piva v histórii. Celková produkcia prvýkrát prekonala 20,076 milióna hektolitrov, čo je o 2,2 % viac ako pred rokom. Domáca spotreba však zároveň klesla o 0,2 %, bolo to jej už štvrté ročné zníženie po sebe. Pokračuje predovšetkým presun konzumácie z krčiem domov, podiel sudového piva vlani klesol na 40 %.

Najväčší skok v predajoch zaznamenalo pivo v plechovkách a z tankov. Štatistiky ukazujú postupný presun k drahším pivám, ležiaky už dohnali svojím podielom na trhu výčapné pivá s nižším obsahom alkoholu. Po niekoľkých rokoch tiež vzrástol aj dovoz piva, predovšetkým z Poľska. Stále sa zvyšuje predaj nealkoholických pív, za minulý rok stúpol o 5 %. Za desať rokov sa jeho predaj zdvojnásobil.

Na export išla vlani pätina objemu v Česku uvarených pív, najviac sa darilo vývozu do krajín Európskej únie (EÚ). Pokles o tretinu, naopak, zaznamenal export do krajín mimo EÚ, predovšetkým pre sankcie v Rusku. Najväčším odbytiskom českého piva v zahraničí je Slovensko, ktoré po prvý raz v rebríčku predbehlo Nemecko.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Česko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.