Domáce

Danko chce poslať na politický dôchodok tých, čo sa nevedia v NRSR správať

Na snímke predseda NRSR Andrej Danko
Na snímke predseda NRSR Andrej Danko Zdroj: TASR

Neštandardné a nesystémové strany neschvaľuje, ale rešpektuje, že sú v parlamente.

Národnú radu SR chce priblížiť ľuďom. Volá po zmenách, ktoré by zabezpečili súťaž štandardných strán. Neštandardné a nesystémové strany neschvaľuje, ale rešpektuje, že sú v parlamente. Jedným z jeho cieľov je poslať na politický dôchodok tých, ktorí sa v národnej rade nevedia správať. Aj o tom hovoril nový predseda parlamentu Andrej Danko v rozhovore pre TASR.

Ste iba pár dní predsedom parlamentu. Čo vás prekvapilo, keď ste do funkcie nastúpili?

Je to veľký prejav úcty a beriem to ako veľkú výzvu. Musím si zvykať na všetky honory, tie ma asi najviac zaskočili.

Čo chcete, aby po vás v parlamente zostalo?

Chcem, aby po mne zostala komplexne funkčná Národná rada Slovenskej republiky. Aby ľudia cítili, že je to ich národná rada. Aby aj Bratislavský hrad bol miestom, kde sa budú ľudia dobre cítiť. Chcem pripraviť veľa prekvapení pre funkčnosť národnej rady aj z hľadiska imidžového, aj funkčnosti.

Môžete byť konkrétnejší?

Chcem napríklad, aby boli najbližšie vianočné trhy na Bratislavskom hrade.

Takýmto spôsobom chcete ľuďom priblížiť parlament a jeho priestory?

Áno. To sú všetko priestory a miesta, kam sa majú ľudia dostať. A v parlamente sa chcem pozrieť na podmienky a prácu novinárov. Na možnosti návštev. Aby mali školy možnosť navštevovať systémovo Národnú radu.

Prehliadky aj pre školy sa bežne konajú. Čo nie je celkom prístupné, sú priestory výborov. Väčšina výborov má byť pritom verejná, ale nemožno sa tam dostať bez sprievodu. Ak sa sprievodu nedovoláte, nedostanete sa tam. Otvoríte ich?

Nikde vo svete nie je slobodný prístup k poslancovi do kancelárie. Všade vo svete platia pri týchto veciach režimové pravidlá. Nikde vo svete si nemôžete vojsť ako novinár slobodne do poslaneckého klubu, alebo odchytávať poslancov ľubovoľným spôsobom v priestoroch, ktoré sú vyhradené na činnosť Národnej rady.

Nehovorím o kancelárii poslanca, ale o výboroch, ktoré majú byť verejné.

Je tam limit pre verejnosť aj novinárov z hľadiska technických možností. Tam, kde to bude možné, sa budeme snažiť vyjsť v ústrety.

Takže je možné, že tie priestory, ktoré sú dnes zamknuté, otvoríte?

Hovorím, že sa oboznamujem s opatreniami a budeme informovať, ako zlepšíme podmienky novinárskej práce.

Hovoríte často o zlepšení politickej kultúry. Ako to chcete urobiť? Vašim predchodcom sa to asi nepodarilo, keďže o tejto potrebe hovoríte aj vy.

Nemôžem zmeniť niekoho, kto je nastavený na agresivitu, hulvátstvo, xenofóbiu, rasizmus. Môžem toho človeka politicky odstaviť tým, že sa na tú úroveň nedám stiahnuť. Mám bohaté skúsenosti s čistením vzťahov v SNS. Mojím cieľom je poslať na politický dôchodok tých, ktorí nevedia, ako sa v Národnej rade majú správať.

To sú ktorí?

Tí, ktorí sa v Národnej rade radi predvádzajú exhibicionizmom, presadzujú marketingové typy politík, neštandardné politické strany. Slovensko prechádza zvláštnou dobou. Máme parlamentnú demokraciu, ale politici sa tak odtrhli od ľudí, že ľudia začali voliť nesystémové subjekty, ktoré sú len marketingové a nevedeli by riadiť štát.

Musíme zmeniť systém súťaže politických strán, zákon o politických stranách. Aby nebolo možné skúpiť do týždňa dve politické strany, mať stranu so štyrmi ľuďmi, xenofóbnu stranu. Dnes môže súťažiť s politickou stranou zo dňa na deň ktokoľvek, kto uvádza ľudí do omylu.

Ako konkrétne chcete zmeniť zákon?

Lotyšsko má zákon, ktorý hovorí, že kandidovať vo voľbách môže len politická strana, ktorá ma aspoň 500 členov. Musí mať jasné transparentné nakladanie s financiami. Alebo, viete si predstaviť, že by niekto v Rakúsku zo dňa na deň založil stranu, kúpil ju a dostal sa do parlamentu? Tam medzi sebou súťažia štandardné staré politické strany. Lebo to je stabilita štátu. Nesystémové strany nevedia riadiť štát.

Napríklad OĽaNO, s ktorou máte problém pre neexistujúce štruktúry, je v parlamente druhé funkčné obdobie a jej poslanci prinášali návrhy v prospech ľudí, hoci štruktúry hnutie nemá. Nie sú pre ľudí dôležitejšie návrhy zákonov a riešení a nie štruktúry?

OĽaNO má štyroch členov, z toho dvaja sú rodinní príslušníci. Viete si predstaviť, že by som si dal na kandidačnú listinu svoju rodinu, čo by so mnou urobili médiá? Viete si predstaviť, že by 150 eg riadilo parlament? Že by bolo možné riadiť štát? Pojmy ako stranícka disciplína nie sú žarty. OĽaNO môže fungovať ako opozičná strana, ale z hľadiska fungovania v stabilnej vláde je veľmi slabým prvkom.

Pokiaľ ide o stabilitu, aj vo vašej koalícii je strana Sieť, ktorá nedokázala v parlamente zriadiť klub a odchádzajú jej ľudia...

Strana Sieť mala svoje štruktúry, má svoj počet poslancov, je to vždy politická strana, ktorá má svoje mechanizmy, procesy. Nie je to strana, v ktorej je zabetónovaný predseda.

Takže toto vám stačí? Strana nemusí prichádzať s riešeniami pre ľudí, stačí, že má štruktúry a mechanizmy...

Musí prichádzať s návrhmi. Ale strana je predsa malým štátom. Strana nemôže byť eseročka jedného človeka, ktorý si v strane môže robiť, čo chce.

Ako predseda Národnej rady máte byť prvý medzi rovnými, mali by ste byť predsedom pre všetkých. Ale z vašich vyjadrení je zrejmé, že máte rôzny postoj k štandardným a neštandardným poslancom. Ako budete pôsobiť ako prvý medzi rovnými?

Rešpektujem každého, kto bol do parlamentu zvolený. Ľudia sa naučili politické strany a staré štruktúry nenávidieť, pretože ich nebolo možné meniť. Musíme sa pevne vrátiť k systému fungovania politických strán. Pretože potom prídu strany, ktoré budú také nesystémové, že nebude možné zostaviť vládu a nebude možné riadiť štát. Svojím vystupovaním som ukázal, že rešpektujem každý subjekt, zvolený do Národnej rady. V Národnej rade už teraz by sa mali presadzovať len legislatívne návrhy.

Čiže budete hlasovať aj za návrhy poslancov ĽSNS?

Každý poslanec hlasuje podľa slobodnej vôle, svedomia, presvedčenia. Nie som veštec, neviem povedať, za aké návrhy budem hlasovať. Ešte neviem, aké budú prichádzať.

V minulom volebnom období sa pripravil kódex poslanca, ktorý mal upraviť spávanie poslancov. Budete chcieť prijať takýto kódex?

Či máte etický kódex alebo nie, svojím správaním a komunikáciou môžete nastavovať pravidlá. Moje úsilie bude, aby Národná rada nebola teátrom makiet, urážok, nosenia zbraní. To bude cieľ. Ďalej, pokiaľ budem predseda Národnej rady a nejaký poslanec si založí novú stranu, osobne budem chodiť vypínať tlačové konferencie, kto si v parlamente bude robiť tlačovky za stranu, ktorá do parlamentu nebola zvolená. Ak to budú robiť nezávislí poslanci, v pohode. Ale žiadne bannery strán, ktoré sa do parlamentu nedostali. Nemá to tam čo robiť.

Hovoríte aj o majetkových priznaniach. Pripustili ste, že verejní funkcionári by mali podávať prísnejšie priznania. V minulom volebnom období také zmeny neprešli, hoci návrh je pripravený a zhodli sa na ňom strany, ktoré sú aj dnes v parlamente a vo vláde. Budete svojich partnerov tlačiť do zmeny zákona, ku ktorej sa pred rokmi zaviazali?

Budem mať záujem, aby sa prísnejšie majetkové priznania presadili. Nepoznám návrh, ktorý pripravila pracovná skupina. My máme vlastný návrh, ktorý sa týka každého občana na Slovensku, ktorý má majetok nad 500.000 eur. Nie som zástancom šitia zákonov na konkrétnu profesiu. Každý, kto má majetok nad 500.000 eur, má vedieť zdokladovať ho.

Prečo by sa to malo podariť presadiť vám, keď to neurobil Smer-SD, ktorý vládol sám a potreboval len pár hlasov opozície? S tou sa na návrhu dohodol, ale nakoniec od neho odstúpil a predložil iný.

Vždy musíme mať svoje sny.

Spýtam sa inak. Vidíte reálne, že budú v tomto volebnom období majetkové priznania prísnejšie? Veríte, že vám to Smer podporí?

Ešte stále kreujeme programové vyhlásenie vlády. Bude to téma.

Chcete riešiť aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Opäť zákon, ktorý presadil Smer a opozícia ho označovala za bezzubý a tvrdila, že nepostihne žiadnu veľkú rybu. Veríte, že vaši koaliční partneri budú mať záujem prijať zákon, ktorý by bol účinný a postihoval by vinníkov?

Verím, že spoločnosť sa posunie. Ukazuje sa, že treba prijať opatrenia a je vôľa koaličných partnerov posunúť to ďalej, aby sme zabránili korupčným škandálom.

Otázkou sú aj ústavní sudcovia, ktorí na Ústavnom súde chýbajú. Prezident niektorých odmietol vymenovať, nerozhodol ani o Laššákovej a Mamojkovi. Dokonca žiadal aj nové voľby. Vyhlásite nové voľby?

S pánom prezidentom sme sa stretli. Hovoril som, že ústavnými sudcami by mali byť ľudia, ktorí sú elitou, majú skúsenosti, mala by to byť česť. Nemali by sme ich oslovovať po rôznych podnikoch, družstvách. Celá situácia okolo spolitizovania voľby kandidátov na ústavných sudcov neprospieva ani Ústavnému súdu ani štátu. Takže sa musíme zamyslieť nad mechanizmami aj nad výberom kandidátov. Je úlohou koalície, aby sme elitu sudcov dostali na Ústavný súd.

Patria tam aj pani Laššáková a Mamojka?

Pani Laššáková je skúsená z riadenia Národnej rady, nepoznám jej právnickú prax. Mojmír Mamojka bol môj profesor na vysokej škole. Napĺňajú kredit odbornosti. Ale je na zvážení, do akej miery sú to politické nominácie.

Je možné, že v dohľadnej dobe vypíšete voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu, ktorí chýbajú?

Čaká nás programové vyhlásenie vlády, potom dovolenie výborov. Myslím si, že toto sú otázky, ktoré môžu byť do leta na pretrase. Ústavný súd je takmer nefunkčný, takže bude dôležité nájsť konsenzus medzi predstavami prezidenta a národnej rady.

Ako budete riešiť bezpečnosť v parlamente? Hovorili ste, že zbrane si neželáte.

Keď začneme na vstupe kontrolovať poslancov, patríme do rozvojových krajín. Ale sú sprísnené bezpečnostné opatrenia aj v súvislosti so zvýšeným bezpečnostným stupňom kvôli terorizmu.

V minulom volebnom období sa zdalo, akoby bol parlament podriadený vláde. Odsúvalo sa hlasovanie aj rokovanie podľa toho, ako to vyhovovalo vláde, hoci plány boli pôvodne iné, ministri často nechodili na Hodiny otázok zodpovedať otázky poslancov. Opozícia hovorila o arogancii moci.

Parlament nie je podriadený a nebude podriadený, kým budem predseda parlamentu. Nevidím dôvod, aby mal parlament takúto pozíciu. Bola by to urážka ústavnosti. Ale súčinnosť vlády s Národnou radou je nevyhnutná.

Budete pokračovať v praktikách z minulosti, keď sa na parlamentný balkón nedostali napríklad kriticky naladené sestričky a učitelia, ale miesta obsadili vybraní dôchodcovia a študenti?

Pokiaľ prídu do Národnej rady ľudia, ktorí chcú pozorovať rokovanie a nenarúšať jeho priebeh, nevidím dôvod, aby sme im obmedzovali prístup a manipulovali. Mám však vážny problém s maketami, transparentmi, vykrikovaním.

Ale to asi zakázať nemôžete.

Veľmi poctivo si prejdem rokovacie poriadky okolitých štátov. Pokiaľ to demokratické inštitúty v okolitých štátoch umožňujú, budem tie makety trhať aj sám.

Budete presadzovať zriadenie parlamentnej stráže, ktorá by mohla napríklad vyviesť z rokovacej sály neprispôsobivého poslanca?

Sú to procesné veci, ktoré budeme riešiť za pochodu.

Ako chcete vrátiť ľuďom dôveru voči politikom?

Budem donekonečna vysvetľovať, že sa dá aj inak ako s nesystémovými stranami. Dá sa komunikovať, riešiť problémy. Nie je to všetko len o kričaní a pudoch.

Neprispieva k nedôvere ľudí v politikov aj to, keď sa im tají napríklad koaličná zmluva?

To je umelá téma. V koaličnej zmluve nie sú žiadne podniky. Je to párstránková zmluva hovoriaca o našich mechanizmoch, stretávaniach. Keby bolo len na mne, nemám najmenší problém so zverejnením. Obsahuje nedôležité veci. Žiadne obmedzenia či diktát poslancov. Sú tam len veci o mechanizmoch, ktoré nám majú pomáhať predchádzať sporom.

BRATISLAVA/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.