Kotlebove hliadky vo vlakoch: So železnicami nemajú dohodu, právnička krúti hlavou

Kotlebova hliadka vo vlakoch
Zdroj: TV Markíza

Od pondelka si na výtržníkov posvieti trojčlenná hliadka.

Vycvičené hliadky vo vlakoch! Marián Kotleba ich dnes vyslal na trate, ktoré podľa neho patria medzi rizikové. Hovorí o prvom kroku k zriadeniu domobrany. Právnička ale hovorí, že brať spravodlivosť do vlastných rúk je nemysliteľné.

Veliteľom dnešnej hliadky je poslanec parlamentu Peter Krupa, ktorý si do parlamentu priniesol vlastnú zbraň. Mal ju legálne a odovzdal ju pri vstupe. "Štát nevie ochrániť slušných ľudí, kým sa to nezmení, budeme sa musieť angažovať my...," povedal Marian Kotleba počas tlačovej besedy.

"Podľa môjho názoru to vôbec nie je v poriadku," tvrdí odborníčka na právo Lucia Kurilovská.

Členovia hliadok si kúpia cestovné lístky a budú sa po vlakoch prechádzať a všímať si konflikty. Týka sa to tratí medzi Bratislavou a Banskou Bystricou, Levicami, Zvolenom a Novými Zámkami a Zvolenom. Tieto podľa Mariána Kotlebu železnice vyhodnotili ako najrizikovejšie.

"Ak to bude nutné, tak do príchodu polície v zmysle platnej legislatívy páchateľa zadržia," tvrdil dnes Kotleba. "Aký majú právny rámec, aby zasiahli? Policajti, ktorí problémové situácie vyhodnocujú, podliehajú psychologickým testom," tvrdí právnička.

Podľa nej to vyzerá, akoby brali spravodlivosť do vlastných rúk. "Ľudia nemôžu brať spravodlivosť do vlastných rúk, lebo je to nebezpečné pre nich samých," povedal v minulosti minister vnútra Robert Kaliňák.

"Vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko nemôže robiť žiadnu činnosť iný subjekt bez dohody s našou spoločnosťou. Na bezpečnosť cestujúcich dohliada vlakový personál a aktívne spolupracujeme so Železničnou políciou," vyjadrila sa Jana Morháčová zo Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.

Podľa Milana Uhríka, riaditeľa Úradu BBSK je to prvý krok k zriadeniu domobrany. Chcú na to použiť peniaze od štátu za volebný výsledok. Zriadením vlakových hliadok reaguje Kotlebova strana na nedávny útok na mladé dievča. V kupé ju prepadol, obral o peniaze i telefón mladík, ktorý jej aj fyzicky ublížil. Od štátu teraz žiada posilnenie policajných hliadok.

Oslovili sme aj hovorcu ministerstva vnútra, ten nám ale povedal, že stanovisko nám poskytnú najskôr zajtra.


BANSKÁ BYSTRICA/TVNOVINY.SK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vlaky

Dôležité udalosti