Domáce

Katastrofálna situácia na základnej škole v Dobšinej. Deti majú deti!

Linda otehotnela v 12-tich
Zdroj: Reflex

Sex s maloletou je trestný čin, a tak všetky dievčatá meno otca taja.

Minulý rok na Slovensku na svet priviedlo dieťa až 119 maloletých dievčat. Matkami sa stali vo veku 12,13 či 14 rokov. Alarmujúcu situáciu už roky prežívajú v Dobšinej, kde je aj teraz tehotných množstvo detí.

Našli sme tam aj 12-ročnú Lindu, ktorá namiesto toho, aby chodila do základnej školy teraz dojčí svoju dcéru. Linda na rukách teraz drží svoju 3-mesačnú dcéru Olíviu. To, že v 12-tich rokoch otehotnela, pripisuje zlej partii.

Lindina mama má 33 rokov. Prvé dieťa mala v 16-tich. Teraz má už 7 detí. Hovorí, že o tom, čo robí jej 12-ročná dcéra, nič nevedela. Na to, že je 12-ročná Linda tehotná, prišli až keď bola v 5. mesiaci.

Linda tvrdí, že otehotnela so 17-ročným chlapcom. Za sex s maloletou dostal iba podmienku a dnes sa na Lindu a ich dcéru ani nepozrie.

Trojmesačná Olívia je zverená do opatery Lindinej mame. Alarmujúce je, že dievčat ako je Linda, sú na Slovensku desiatky.

Lindin prípad nie je jediný

Prípad 12-ročnej mamičky Lindy v Dobšinej ani z ďaleka nie je jediný. Išli sme sa pozrieť do miestnej základnej školy, kde sme vo viacerých triedach našli žiačky, ktoré boli už matkami alebo práve nosili dieťa pod srdcom. Učitelia hovoria, že to, že deti tu majú deti, nie je nič výnimočné.

Základnú školu v Dobšinej navštevuje takmer 600 žiakov. Za posledných 5 rokov tu bolo tehotných 35 žiačok vo veku od 12 do 16 rokov. Sex s maloletou je trestný čin, a tak všetky dievčatá meno otca taja. V ďalšej triede bola situácia rovnaká.

Všetci opýtaní vidia riešenie v prísnejších trestoch a zmene nášho sociálneho systému.


Katastrofálna situácia na základnej škole v Dobšinej

Pred týždňom sme tu mali žltačku, žiačka napadla učiteľku a prváčik oprel svoju spolužiačku o lavicu ... Prosím pomôžte nám, toto sú slová, ktoré povedal riaditeľ základnej školy v Dobšinej. Hovorí, že situácia je už neúnosná. Túto základnú školu trápia nie len tehotné študentky.

Zo 600 žiakov až 470 pochádza zo zlého sociálneho prostredia. Mnohé z nich pri nástupe do školy nevedia plynulo komunikovať, držať ceruzku a nepoznajú ani základné hygienické návyky, ako používať toaletný papier či umývanie si zubov. Problematické je aj ich správanie.

Už pred troma rokmi učiteľky z Dobšinej napísali otvorený list vtedajšej vláde SR, kde žiadali o pomoc.


Detské centrum

Už roky žiadali pomoc od politikov, nedočkali sa, a tak sa rozhodli situáciu zobrať do vlastných rúk. Učiteľky z Dobšinej sa starajú o niekoľko mamičiek, ktoré otehotneli na ich základnej škole. Nahradzujú štát, ale aj rodičov. Prečo? Lebo veria, že aspoň niektoré z mladých mamičiek môžu zachrániť.

Mladé matky, s ktorými pracujú, často učia základné veci. Okrem toho im vysvetľujú, ako vychovávať dieťa.

To, že deti majú deti, zdôvodňujú učiteľky z Dobšinej zlým sociálnym prostredím, z ktorého pochádzajú. Už od detstva nie sú k ničomu vedené, chýbajú im základné znalosti, a tak sa s príchodom na základnú školu začínajú problémy. Obe ženy veria, že mladé matky, o ktoré sa starajú, môžu dať svojim deťom lepšiu budúcnosť.
DOBŠINÁ/ Reflex

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti