Čo všetko bude riešiť vláda nasledujúce štyri roky? (výber)

Na snímke Robert Fico
Na snímke Robert Fico Zdroj: TASR

Podľa premiéra Roberta Fica z programového vyhlásenie vlády vyplývajú štyri prierezové politiky.

Vládny kabinet dnes schválil návrh programového vyhlásenie vlády. Podľa premiéra Roberta Fica z neho vyplývajú štyri prierezové politiky, ktorými bude boj s nezamestnanosťou, oblasť prekonávania regionálnych rozdielov, zužovanie priestoru na korupciu a tzv. politika funkčného štátu. Predstavitelia vlády však hovorili aj o ďalších opatreniach. Tu nájdete celé znenie programového vyhlásenia vlády

Diaľnica do Košíc

Nová vláda chce v oblasti dopravy udržať vysoké tempo výstavby diaľnic a rýchlostných ciest. Pri výstavbe diaľnic je pritom najdôležitejšou prioritou diaľnica D1 medzi Bratislavou a Košicami. "Cieľom vlády je umožniť motoristickej verejnosti už od roku 2020 využívať všetky diaľničné úseky," zdôraznila vláda.

Špeciálnu pozornosť chce ale kabinet venovať aj výstavbe a modernizácii dopravnej infraštruktúry v regiónoch, ktoré patria medzi menej rozvinuté. Keďže dostupnosť dopravnej siete je jedným zo základných predpokladov ich ďalšieho rozvoja.

Vláda sa teda zaviazala, že bude pokračovať v rozvoji rýchlostných ciest R2, R3, R4 a R7. Chce pokračovať v budovaní diaľničného prepojenia s Poľskom. Okrem diaľnice D3 naprieč regiónom Kysúc sa však plánuje sústrediť aj na prípravu výstavby východného prepojenia od Prešova na Poľsko prostredníctvom rýchlostnej cesty R4.

Zvýšenie koncesionárskych poplatkov

Vláda považuje za dôležité vyriešiť financovanie verejnoprávnych médií aj prostredníctvom primeraného zvýšenia tzv. koncesionárskych poplatkov. Uviedol to minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD).

Týmto chce zabezpečiť dlhodobé financovanie základných úloh a povinností RTVS v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania vrátane rozšírenia ponuky programových služieb o nový vysielací okruh.

Daňové zvýhodnenie a kúpeľníctvo

Posúdenie možnosti zavedenia daňových zvýhodnení a osobitných stimulov pre rozvoj slovenského kúpeľníctva. Kabinet chce totiž klásť väčší dôraz na podporu rozvoja kúpeľníctva. Vo všeobecnosti však chce nová vláda zvyšovať konkurencieschopnosť cestovného ruchu spojenú s tvorbou pracovných príležitostí.

"Vláda prehodnotí možnosť prijatia pružnejších foriem pre sezónny charakter cestovného ruchu," uvádza sa v Programovom vyhlásení.

Na rozvoji cestovného ruchu vo vybraných turisticky atraktívnych lokalitách by sa mala zároveň zúčastňovať aj celoštátna a regionálna doprava.

"Vláda prijme opatrenia s cieľom lepšej koordinácie železničnej a autobusovej dopravy a prevádzkovateľov stredísk cestovného ruchu na celoročnej a sezónnej báze," zaviazal sa kabinet.

Platy učiteľov sa zvýšia o šesť percent

Platy učiteľov a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a pedagógov vo vysokom školstve by sa mali od 1. septembra tohto roku zvýšiť v priemere o šesť percent.

"Vláda vykoná legislatívne úpravy tak, aby sa platová tarifa pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov od 1.9.2016 a následne, za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania, počínajúc dňom 1.1.2018 každoročne zvýšila v priemere o šesť percent, na čo zabezpečí primerané zvýšenie finančných prostriedkov," píše sa v kapitole o regionálnom školstve.

Podobne sa od 1. septembra tohto roka a od roku 2018 majú zvyšovať každoročne aj platy vysokoškolských pedagógov.

Efektívnejšie súdnictvo bez prieťahov

Zvýšenie dôvery verejnosti k súdnej moci, efektívnosti súdnictva, zlepšenie vymáhateľnosti práva a odstránenie prieťahov v konaní. To sú základné ciele, ktoré si pred seba postavila nová vláda v oblasti spravodlivosti a súdnictva.

Vláda sa bude usilovať o zvýšenie dôvery verejnosti v rozsahu, ktorý by bol zárukou všeobecnej akceptovateľnosti súdnej moci ako garanta zákonnosti a spravodlivosti a sudcov ako odborných a morálnych autorít. "Súdna moc musí byť vykonávaná efektívne," konštatuje.


BRATISLAVA/TASR, mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti