Povolebný prieskum neprekvapil, až 8 z 10 Slovákov by volilo rovnako

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Respondenti hovorili aj o tom, ktorú stranu by už vôbec nevolili.

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom apríla, 78,7 percenta ľudí by volilo tú istú stranu ako v marcových voľbách. Inú stranu by si vybralo 18,43 percenta a 2,87 percenta nevie, koho by volilo.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorú mesiac po voľbách (4.4.-7.4.) realizovala agentúra AKO na vzorke 1000 respondentov.

Agentúra sa pýtala, či by ľudia volili teraz rovnakú stranu, akú pred mesiacom vo voľbách, a tiež, ktorú stranu alebo hnutie by volili teraz, ak nie pôvodnú. Názvy strán boli uvádzané v náhodnom poradí.

Z odpovedí vyplýva, že stranu Kotleba - ĽSNS by volilo 93,8 percenta ľudí z tých, ktorí ju volili aj predtým.

Pri Smere-SD by zostalo 91,1 percenta opýtaných, za SMK by hlasovalo 90,6 percenta pôvodných voličov.

SNS by si opäť vybralo 88 percent jej voličov, SaS 86,6 percenta, Most-Híd 84,3 percenta doterajších voličov.

Pri KDH by zostalo 81,1 percenta jeho voličov, pri hnutí Sme rodina - Boris Kollár 72 percent.

Hnutie OĽaNO-NOVA by si opäť vybralo 64,4 percenta ľudí, ktorí ho volili aj predtým, a Sieť by volilo opäť 30 percent pôvodných voličov.

Prieskum hovorí aj o tom, koho by si vybrali voliči, ak by nevolili svoju pôvodnú stranu, ale inú. K SNS by odchádzali voliči Smeru-SD, SaS, Kotleba - ĽSNS a Sme rodina - Boris Kollár. Od tohto hnutia by voliči odchádzali aj k SaS a ĽSNS. SaS by si vybrali niektorí pôvodní voliči OĽaNO-NOVA, Mosta-Híd, Siete a KDH.

Voliči Siete by išli aj k OĽaNO-NOVA, KDH, Smeru-SD a Sme rodina - Boris Kollár. Viacerí respondenti boli nerozhodnutí a niektorí by voliť už nešli.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti