Marihuana je nebezpečnejšia ako sme si doteraz mysleli

Ilustračná snímka.
Zdroj: harnsitr/shuterstock.com

Podľa prieskumu je najčastejšie užívanou ilegálnou drogou na Slovensku.

Marihuana (kanabis) je najužívanejšia ilegálna droga. Podľa odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ju užíva 182 miliónov ľudí. V Európskej únii je to podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť až 15 percent mladých.

Z drog je marihuana po heroíne, kokaíne, pervitíne najčastejším dôvodom vyhľadania urgentnej lekárskej pomoci

Ako vyplýva z anonymného prieskumu Národného monitorovacieho centra pre drogy na ministerstve zdravotníctva v populácii Slovenska je marihuana tiež najčastejšie užívanou ilegálnou látkou. Najviac užívateľov je vo vekovej skupine od 15 do 24 rokov, potom sa užívanie postupne s vekom znižuje.

Medzi možné akútne komplikácie užitia kanabisu patrí úzkosť, panika, zvracanie, halucinácie, u mladých ľudí zvýšené riziko infarktu, narušená schopnosť viesť motorové vozidlo, zvýšené riziko dopravných nehôd.

Z drog je marihuana po heroíne, kokaíne, pervitíne najčastejším dôvodom vyhľadania urgentnej lekárskej pomoci. Vyskytuje sa tiež zvýšené riziko depresie a samovrážd, konštatoval riaditeľ Inštitútu drogových závislostí Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave, hlavný odborník MZ SR pre drogy Ľubomír Okruhlica.

Upozornil takisto na to, že každý desiaty z tých, ktorí niekedy marihuanu užil, sa stáva od nej závislým, ale až 20 percent z tých, ktorí začali s užívaním prvý raz zavčasu, v čase dospievania, v adolescencii.

Ak užívateľovi pri chronickom užívaní chýba marihuana, vzniká u neho porucha zdravia, abstinenčný stav, t. j. agresivita, nechutenstvo, poruchy spánku. U tých, ktorí majú k tomu predispozíciu, môže užitie kanabisu vyvolať ťažkú duševnú chorobu, ako je schizofrénia.

Zdroj: Shutterstock.com

Možné je tiež riziko cievnych ochorení a rakoviny semenníkov či narušenie pamäti. Pri užívaní marihuany bez závislosti u väčšiny ľudí stačí krátka poradenská konzultácia a sú schopní látku neužívať.

Mnohí ľudia aj s už vytvorenou závislosťou od marihuany sú v neskoršom veku schopní prestať ju užívať sami a nevyžadujú odbornú liečbu. Často sa ale stáva, že zamenia marihuanu za nadmernú konzumáciu alkoholu či iných drog.
V súčasnosti sa na Slovensku lieči okolo 500 osôb zo závislosti od marihuany.

Riaditeľ Národného monitorovacieho centra pre drogy na ministerstve Imrich Šteliar priblížil údaje z prieskumov uskutočnených na Slovensku v rokoch 2014 a 2015 na vzorke strednej populácie a ich porovnanie s výskumami z roku 2010.


Napríklad podľa prieskumu z roku 2015 došlo v porovnaní s rokom 2010 k nárastu požívania alkoholu a tabaku a potom nasledovala marihuana ako najčastejšie užívaná ilegálna droga. Podľa údajov z roku 2010 bola najčastejšie používanou látkou extáza.

Názory na marihuanu sú v spoločnosti rôzne, viacerí ľudia sú za jej legalizáciu. Prieskumy však ukázali, že i keď sa zvýšil počet respondentov, ktorí sú za legalizáciu marihuany, na Slovensku je názor na túto otázku u bežnej populácie dosť konzervatívny. V roku 2015 sa zvýšil počet ľudí, ktorí vnímajú riziká užívania marihuany ako vážny problém, uviedol Šteliar.


BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Marihuana

Dôležité udalosti