Krajiny, kde sa najlepšie podniká. Pozrite sa, ako dopadlo Slovensko

Práca, zamestnanie, výplata, mzda
Zdroj: Shutterstock.com

Podnikateľská aliancia Slovenska vytvára Superindex z najčerstvejších údajov štyroch medzinárodných rebríčkov.

Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure. Tesne za ním nasleduje Hongkong a Nový Zéland. Titul najlepšej krajiny na podnikanie získalo ostrovné územie s vyše piatimi miliónmi obyvateľov v hodnotení Superindex Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) tento rok už po siedmy raz. Slovensko sa posunulo o dve priečky nahor, na 35. miesto.

Aliancia upozornila, že SR za krajinami s najpriaznivejším podnikateľským prostredím na svete naďalej výrazne zaostáva. Tento rok sa však jej index opäť zvýšil o 0,46 na 78,3 bodu, k čomu prispel najmä posun v hodnotení Doing Business Svetovej banky. Slovensko si tak polepšilo o dve priečky a dostalo sa na 35. miesto vo svete, pričom predbehlo Maďarsko a Bulharsko, ktoré sa vlani nachádzali tesne pred ním.

PAS vytvára Superindex z najčerstvejších údajov štyroch medzinárodných rebríčkov, ktoré každoročne vydávajú Svetové ekonomické fórum, Svetová banka, Heritage Foundation a Transparency International. "Podnikateľské prostredie na Slovensku sa teda podľa výsledkov štyroch renomovaných inštitúcií počas uplynulých 12 mesiacov nepatrne zlepšilo a kvalitou podmienok na podnikanie sa krajina posunula bližšie k najúspešnejším štátom sveta," zhodnotil výkonný riaditeľ aliancie Peter Kremský.

Ešte výraznejšie nahor sa posunula susedná Česká republika, ktorá sa dostala už na 29. pozíciu, Poľsko je o priečku za ňou. Vyššie smerovali aj Slovinsko či Rumunsko. Rakúsko si udržalo 18. miesto, Nemecko sa posunulo na 11. priečku. Vysoko sa držia aj pobaltské krajiny. Naopak, nadol zamierili Maďarsko, Chorvátsko alebo Bulharsko. Udržala sa Ukrajina, ktorá je však 79. na svete, tesne pred Kambodžou a Nikaraguou.

Štáty, ktoré podnikateľom poskytujú najlepšie podmienky, majú index tesne pod hodnotou 100 bodov, Singapur a Hongkong ju dokonca prekračujú. V prvej desiatke sú tradične aj Nový Zéland, USA a Kanada, z Európy Švajčiarsko, škandinávske krajiny alebo Veľká Británia. Najviac si index zlepšila Uganda pred Indiou, Vietnamom a Keňou. Piatym najlepším reformátorom na svete je práve Česko, ktorého index vzrástol z 82,1 na 83,8 bodu najmä vďaka posunu v rebríčku konkurencieschopnosti a vnímania korupcie.

Podnikateľské prostredie sa najviac zhoršilo v Brazílii, Turecku, Albánsku či na Taiwane, ale aj v Chorvátsku a Maďarsku. Z krajín Európskej únie sa aj tento rok najhoršie umiestnili Grécko (67. miesto), Chorvátsko (55.) a Taliansko (45.).

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podnikanie

Dôležité udalosti