Dôchodkový vek sa bude zvyšovať: Pozrite sa, dokedy budete pracovať

Ľudia v parku
Ľudia v parku Zdroj: TV Markíza

Od roku 2017 sa každý rok vek odchodu do penzie posunie o zhruba dva mesiace.

Tento rok odídu Slováci poslednýkrát do dôchodku ako 62 roční. Dôchodcovský vek sa začne už od ďalšieho roka zvyšovať. Dnešní tridsiatnici si tak musia zvykať na to, že na dôchodok pôjdu vo veku 70 rokov.

Pán Eliáš celý život ťažko pracoval v hutníckom priemysle pri výrobe ocele. Do dôchodku odišiel predčasne. Dnes ako 71-ročný hovorí, že si nevie predstaviť, aby ešte teraz sedel vo výrobnej hale.

„To bol ťažký priemysel a tí ľudia tam nie sú schopní robiť do 62 rokov. Ja si myslím, že ten dôchodkový vek je už teraz príliš vysoký. Veľa ľudí je nezamestnaných, a práve tí, ktorí by chceli robiť, nemôžu. A tí, čo by mali ísť do dôchodku, nejdú," povedal dôchodca Eliáš Lazorik.

Na to, či pracujete ťažko alebo sedíte za počítačom v kancelárii sa v budúcnosti nikto pozerať nebude. Vek odchodu do dôchodku sa bude od roku 2017 prvýkrát viazať na strednú dĺžku života. Teda na to, ako dlho budeme žiť.

„Je celkom prirodzené, že keď ľudia žijú dlhšie a majú málo detí, tak sa budú musieť zmieriť s tým, že budú dlhšie pracovať," vysvetlil Peter Goliaš z INEKO.

Od roku 2017 sa každý rok vek odchodu do penzie posunie o zhruba dva mesiace. Každých sedem rokov pribudne jeden rok. Hlavným dôvodom je starnutie populácie.

„Dôchodkový systém, ktorý funguje, bol založený na populačnej pyramíde, že veľa ľudí v mladom veku a menej v dôchodkovom veku. S tým ako starneme a mení sa demografia, jedného dňa bude rovnaký počet pracujúcich ako dôchodcov," povedal analytik VÚB Zdenko Štefanides.

„Pre ilustráciu dnes pracujú na jedného dôchodcu zhruba traja ľudia, behom 50 rokov to klesne na jeden a pol človeka. Aj keď budeme predlžovať dôchodkový vek, stále sa bude príliš málo ľudí skladať na peniaze dôchodcom," doplnil Goliaš.

Predĺženie dôchodkového veku sa dotkne aj dnešných šesťdesiatnikov, no nie všetkých. Medzi výnimky patria ženy narodené pred rokom 1961, podľa počtu vychovaných detí, ale aj zamestnanci v rizikových povolaniach.

V porovnaní s vyspelými krajinami je dôchodkový vek na Slovensku skôr výnimkou. Väčšina Európanov pracuje totiž oveľa dlhšie.

Vo vyspelých štátoch ako Rakúsko, Švédsko, Taliansko sa odchádza do penzie po dosiahnutí 65 rokov. Odchod do penzie vo veku 67 rokov dvíhajú aj Česi. Podľa Európskej Komisie by mala byť hranicou nakoniec sedemdesiatka.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.