Slovenský raj po takmer polstoročí zrejme otvorí jednu z najzaujímavejších atrakcií

KZSELweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Za 40 rokov raj navštívili státisíce turistov z celého sveta.

Viete si predstaviť Vysoké Tatry bez Gerlachu alebo Lomničáku? Niečo také zažíva susedný Národný park Slovenský raj. Kedysi najpopulárnejšia tiesňava Veľký Kyseľ je zatvorená už 40 rokov. Niečo sa tam ale chystá.

Za 40 rokov raj navštívili státisíce turistov z celého sveta. Bez možnosti obdivovať jeho najkrajšie a najcennejšie miesto. „Kto nebol v Kyseli, nebol v Raji,“ tvrdí dlhoročný horský záchranár Karol Dzúrik. Po jednom z najdramatickejších prírodných požiarov najkrajšiu roklinu uzavreli.

Podľa Aladára Holmoka zo Správy Národného parku Slovenský raj za to môžu turisti. „Cudzinci si tu čosi varili a odtiaľ sa požiar rozšíril, horeli aj skaly,“ vraví. Dzúrik dopĺňa, že požiar trval mesiac.


Príroda si za štyri desaťročia s ranou, ktorú dostala, poradila po svojom. A ozýva sa stále viac hlasov, volajúcich po znovuotvorení tejto perly Slovenského raja. „Návštevník, ktorý tam chodí častejšie, z protisvahu už nespozná, že tam vôbec nejaký požiar bol,“ hovorí riaditeľ Správy tohto národného parku Tomáš Dražil.

Dopĺňa, že môže prísť k veľkému prekvapeniu. „Nevylučujem, že už čoskoro nastane a všetci priatelia Slovenského raja budú veľmi príjemne prekvapení. Nechcem však ísť s bubnom na zajace,“ odpovedal na otázku ohľadom rokliny vo Veľkom Kyseli.

Turista Pavol Bečarik sa vyjadril, že je znovuotvorenie tejto rokliny je pre neho splneným snom. „Sny sa majú plniť, a toto považujem za neskutočne splnený sen“. Záchranár Karol Dzúrik sa vyjadril jasne: „Kým neotvoria Kyseľ, tak nezomriem“.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovenský raj

Dôležité udalosti