Vyšetrovateľ navrhol obžalovať exministrov, nepovolili ťažbu v Tatrách

 Na archívnej snímke ranný pohľad 20. novembra 2004 na vyčíňanie víchrice v Starom Smokovci.
Zdroj: TASR

Bývalí šéfovia rezortu mali nečinnosťou spôsobiť, že sa v Tatrách premnožil lykožrút.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhol obžalovať dvoch bývalých ministrov životného prostredia Lászlóa Miklósa (SMK) a Jaroslava Izáka (SNS). Dôvodom je, že nedovolili vyťažiť spadnuté drevo z najprísnejšie chránených tatranských dolín Tichá a Kôprová po veternej kalamite v roku 2004. Vo svojom najnovšom vydaní o tom informuje týždenník Plus 7 dní.

"Úradu špeciálnej prokuratúry bol doručený spisový materiál s návrhom na podanie obžaloby. Dozorujúci prokurátor po preštudovaní spisového materiálu rozhodne o ďalšom postupe," povedala pre Plus 7 dní hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Oboch stíhajú od roku 2012, keď proti nim vzniesli obvinenie pre ohrozenie a poškodenie životného prostredia a v prípade Jaroslava Izáka aj pre marenie úlohy verejným činiteľom, píše týždenník.

Bývalí šéfovia rezortu mali nečinnosťou spôsobiť, že sa v Tatrách premnožil lykožrút. Lesníci tvrdia, že ak by sa drevo vyťažilo, škoda by nebola taká veľká, drevo sa tiež mohlo ďalej využiť. Miklós svoje rozhodnutie pre Plus 7 dní obhajoval. Obvinenie označil za vykonštruované, majú byť za ním ľudia s vyššími záujmami. Exministrom hrozí osem rokov za mrežami.

BRATISLAVA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Krimi

Dôležité udalosti