Chcú stiahnuť bankovku, ktorú väčšina Slovákov nedržala nikdy v rukách

Prerátavanie peňazí
Zdroj: Shutterstock.com

Najmenej používanou bankovkou je 200-eurová, z ktorej je v obehu len 209 miliónov kusov.

Podľa informácií nemeckého denníka Handelsblatt 500-eurová bankovka končí. Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) by na svojom zasadnutí 4. mája mala rozhodnúť o tom, akým spôsobom sa uskutoční jej stiahnutie z obehu, uviedol denník s odvolaním sa na zdroje z finančných kruhov. ECB sa k uvedeným informáciám nechcela vyjadriť. Informovala o tom agentúra DPA.

Je nástrojom pre nezákonné aktivity

Podľa Handelsblattu má Rada guvernérov niekoľko možností. Všetky scenáre však predpokladajú že 500-eurovú bankovku bude kedykoľvek možné vymeniť v centrálnej banke. Bankovkou sa tiež zatiaľ bude dať normálne platiť. Scenáre sa líšia len v tom, ako rýchlo banka zorganizuje výmenu bankovky.

Šéf ECB Mario Draghi poukázal na to, že 500-eurová bankovka sa často využíva na kriminálne účely. "Je nástrojom pre nezákonné aktivity."

V marci bolo v obehu 594 miliónov 500-eurových bankoviek, čo je len 3,2 % z takmer 18,6 milióna všetkých eurových bankoviek s rozličnými nominálnymi hodnotami.

Na 500-eurové bankovky však pripadá s 297 miliardami eur 27,8 % hodnoty všetkých eurových bankoviek.

Najčastejšou eurovou bankovkou je 50-ka, z ktorej je v obehu 8,4 miliardy kusov (45 %) v celkovej hodnote 418 miliárd eur (39 %). Najmenej používanou bankovkou je 200-eurová, z ktorej je v obehu len 209 miliónov kusov (1,1 %).

FRANKFURT NAD MOHANOM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Euro

Dôležité udalosti