Ľudia podliehajú hoaxom: Môže to mať obrovský vplyv na spoločnosť

Neoverené a nepravidvé informácie
Neoverené a nepravidvé informácie Zdroj: shutterstock.com/JoemanjiArts

Zmerať vplyv takýchto správ na spoločnosť je takmer nemožné, keďže mnoho ľudí si neprizná, že im podľahne.

Problémom totalitných režimov je nedostatok informácií, demokratické spoločnosti zas trpia ich pretlakom. V druhom prípade, ktorý sa týka aj Slovenska, vzniká potom obrovský priestor aj pre nerelevantné, neoverené a zavádzajúce správy tzv. hoaxy.

V poslednom období sa podľa Juraja Smatanu, ktorý sa tejto problematike aktívne venuje, začali šíriť hoaxy poukazujúce na morálny rozvrat spoločnosti pochádzajúci zo Západu.

„Napríklad momentálne patrí k najčítanejším správam na slovenských dezinformačných weboch informácia o tom, že v USA hrozí vyradenie Biblie z verejných knižníc. Pritom si stačí uvedomiť, že americký prezident skladá svoj sľub s rukou priloženou na Bibliu," priblížil Smatana.

Kým sa pravda obuje, lož dvakrát obletí svet

Hoax sa šíri rýchlo a zanecháva pochybnosť

Takéto správy sa dajú vyvrátiť do pár minút, ale niekedy je to práca meraná na hodiny. Otázne ostáva, či sa správna informácia dostane ku všetkým dotknutým ľuďom, ktorí hoax zaregistrovali.

„Za čas, kým správy niekto overí, zdieľajú ich stovky alebo aj tisíce ľudí a dezinformácia splnila svoj účel - zneistiť ľudí a navodiť v nich pocit, že nikomu nemôžu veriť a všetko okolo nás sa zhoršuje a rozpadá," vysvetlil Smatana.

Niektorí ľudia ale ani po dokázaní nepravdy, neprestávajú v jej obhajovaní alebo šírení. Poukazuje na to aj Ján Benčík, ktorý sa venuje hlavne propagande šírenej z Východu.

„Napriek tomu, že viacerí komentujúci poukázali na to, že fotografia nie je aktuálna a niektorí dokonca správne identifikovali odkiaľ pochádza, väčšinu to nepresvedčilo a pokračovali v komentovaní v rovnakom štýle ako predtým," priblížil Benečík na príklade fotografie, ktorá mala poukazovať na šírenie fašizmu na Ukrajine. Nakoniec sa ukázalo, že išlo len o záber z filmu.


Vplyv na spoločnosť

Zmerať vplyv takýchto správ na spoločnosť je takmer nemožné, keďže mnoho ľudí si neprizná, že im podľahne.

„Na druhej strane realizované experimenty so skupinami, ktoré boli vystavené pôsobeniu takýchto správ ukazujú, že hoaxy ovplyvňujú ich prijímateľov, a to určte platí aj pri rozhodovaní voličov," vysvetlil sociológ Martin Slosiarik.

Problém podľa neho môže nastať napríklad v čase nedôvery k tradičným mainstreemovým médiám, kedy sú na vzostupe informácie pochádzajúce z iných alternatívnych zdrojov.

„Ekonomický úspech médií je založený na vysokej návštevnosti, a tá sa odjakživa najlepšie dosahovala šokujúcimi negatívnymi informáciami. Lenže potom vzniká v ľuďoch pocit, že všetko sa zhoršuje, náš svet smeruje k rozpadu," doplnil Smatana.

Ako sa hovorí, smrad zostane a vyvetrať ho je ťažké

Obrana pred hoaxom

Naletieť hoaxu je veľmi jednoduché a môže sa to stať každému. Podľa odborníkov je dôležité, ako sa zachová človek, keď zistí, že šíril vymyslenú informáciu. „Zodpovedný človek uverejní opravu a upozorní svoje okolie aj na to, že zdroj, z ktorého správa prišla, je podozrivý," povedal Smatana.

„Brániť sa dá jedine odhaľovaním hoaxov a publikovaním reálnych informácií o ich pôvode na sociálnych sieťach a v masmédiách," doplnil Benčík.

Obaja sa zhodujú, že najdôležitejšie je kritické myslenie.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti