O vražde Róberta Remiáša prehovoril najlepší priateľ

Na snímke je fotografia Róberta Remiáša uprostred kvetov na mieste tragickej nehody.
Zdroj: TASR

Podľa neho na objasnenie jeho vraždy chýbala politická vôľa.

Na objasnenie vraždy Róberta Remiáša doteraz chýbala politická vôľa. Domnieva sa bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Oskar Fegyveres, pre ktorého počas jeho úteku do zahraničia bol Remiáš jedinou spojkou.

Fegyveres v septembri 1995 prišiel na políciu a priznal, že sa ako príslušník SIS nevedome podieľal na únose Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Oskar Fegyveres bol v tíme tajnej služby, čo sledoval prezidentovho syna. Po výpovedi v obave o život utiekol do zahraničia.

Bol môj najlepší kamarát, boli sme ako bratia. Bol pri mne v čase, keď som sa rozhodoval, či ísť vypovedať o účasti SIS na únose Michala Kováča ml.

"K obnoveniu vyšetrovania vraždy Róberta Remiáša môžem povedať asi toľko: Tá správa, ktorá vyšla 1. apríla tohto roku, ma prekvapila. Myslím si, že zázrak trvá všade na svete tri dni, ale bol by som rád, ak by som sa v tomto prípade mýlil. Veľmi si prajem, aby sa Róbertova vražda po 20 rokoch konečne vyšetrila. Bola by to veľká satisfakcia pre jeho blízkych a taktiež pre tých, ktorí boli perzekvovaní kvôli snahe na prípad pravdivo poukázať, či nebodaj ho nezávisle vyšetrovať. Na objasnenie vraždy doteraz chýbala politická vôľa. Po uplynutí 20 rokov zas hrozí, že prípad bude premlčaný. Teda aj v prípade, že by polícia odhalila páchateľov, otázka je, či ich budú môcť súdy potrestať," zdôraznil pre TASR Fegyveres.

Zdroj: TASR

"Róbert Remiáš bol môj najlepší kamarát, boli sme ako bratia. Bol pri mne v čase, keď som sa rozhodoval, či ísť vypovedať o účasti SIS na únose Michala Kováča mladšieho. Pomáhal mi, keď som po výpovedi musel opustiť Slovensko a skrývať sa v zahraničí. Bol mojou jedinou spojkou so Slovenskom a s rodinou. Bol mojou oporou. Vtedy sme boli mladí a čiastočne sme to brali aj ako dobrodružstvo. Na začiatku však ani jednému z nás nenapadlo, kam až to celé môže zájsť," pripomenul Fegyveres.

"Myslím si, že motívom jeho vraždy bolo zastrašiť mňa, odrezať Roba ako moju spojku a nasadiť mi iné "spojky", ktoré by sa pokúsili dosiahnuť, aby som zmenil svoju pôvodnú výpoveď. K tomu pokusu napokon aj došlo," zdôraznil Fegyveres.

Po 20 rokoch sa opäť vyšetruje

Vyšetrovateľ Policajného zboru vydal dňa 8. februára tohto roku uznesenie, ktorým pokračuje v prerušenom trestnom stíhaní v prípade smrti Remiáša z apríla 1996.

Na vydanie tohto rozhodnutia dal písomný pokyn prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. TASR o tom prvý aprílový deň informovali hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka a hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

Čo sa stalo v apríli 1996?

Róbert Remiáš zomrel pri výbuchu svojho auta dňa 29. apríla 1996 v Bratislave na križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta. Policajný vyšetrovateľ obvinil z vraždy Remiáša dvoch údajných vykonávateľov Jozefa Roháča a Imricha Oláha.

Zdroj: TV Markíza

Šéf vyšetrovateľov polície Jaroslav Ivor v roku 1999 uviedol, že Remiáša sa podarilo zavraždiť až na druhý pokus. Ešte pred 31. augustom 1995, kedy bol unesený exprezidentov syn Michal Kováč ml., mal Miroslav Sýkora požiadať Jozefa Roháča, aby zabezpečil výbušninu, zhotovil nástražný výbušný systém a umiestnil ho pod vozidlo BMW Remiášovej manželky. Iniciáciu výbušného systému mal zabezpečiť Imrich Oláh spolu s dvoma mužmi. Tento systém však zlyhal. Nový nástražný výbušný systém niekedy medzi 31. augustom 1995 a 29. aprílom 1996 umiestnili pod zadnú nápravu vozidla. Remiáš umrel na šok v dôsledku nadmerných účinkov ohňa a vysokej teploty.

Pre údajný návod na Remiášovu vraždu bol od decembra 2002 stíhaný aj bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Ten obvinenie označil za vykonštruované. Na vražde sa mal podieľať aj bývalý boss bratislavského podsvetia Miroslav Sýkora, u ktorého si podľa obvinenia Ivan Lexa vraždu objednal. Miroslava Sýkoru zavraždili 6. februára 1997 pri bratislavskom hoteli Holiday Inn.

Bratislavská krajská prokuratúra zastavila trestné stíhanie Imricha Oláha a Jozefa Roháča za vraždu Róberta Remiáša dňa 18. septembra 2006. "Vyšetrovaním bolo preukázané, že títo dvaja obvinení skutok nespáchali," uviedol vtedajší generálny prokurátor SR Dobroslav Trnka. V roku 2006 taktiež zastavili trestné stíhanie Ivana Lexu.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti