Údajne sa chystá skrytá ťažba uránu pri Košiciach

Geologický vrt.
Zdroj: TV Markíza

Ťažobná spoločnosť požiadala o prieskum vzácnych zemín vlani, potom čo jej rezort životného prostredia nepredĺžil povolenie na prieskum uránu.

Spoločnosť, ktorá chcela pri Košiciach ťažiť urán žiada o povolenie skúmať ďalšie územie. Hľadať chce takzvané kovy vzácnych zemín na mieste, ktoré je súčasťou lokality, kde pred tým skúmali urán. Aktivisti tvrdia, že ide len o zastierací manéver.

Ťažobná spoločnosť požiadala o prieskum vzácnych zemín vlani, potom čo jej rezort životného prostredia nepredĺžil povolenie na prieskum uránu. Konanie bolo vtedy prerušené.

„Nakoľko žiadateľ neodovzdal všetko čo mal. Nakoľko pominuli prekážky, pre ktoré bolo toto konanie prerušené, ministerstvo pokračuje v tomto konaní, vec je v procese," informovala hovorkyňa rezortu životného prostredia Petra Stano Maťašovská.

Ťažobná spoločnosť mala najskôr odovzdať záverečnú správu z prieskumu uránu. Tak sa i stalo. Na stole ju má Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Tieto údaje sú v zmysle geologického zákona utajené po dobu 10 rokov. Dôvodom je, že išlo o finančné prostriedky vynaložené zo súkromných zdrojov.

Ochranári tvrdia, že ťažobná spoločnosť chce žiadosťou o prieskum vzácnych zemín iba ostať na mieste, kde pred tým skúmala urán.

„Pod zámienkou toho, že budú robiť prieskum na vzácne zeminy, ale keďže je to v tom istom území, je tam zjavná snaha udržať si to prieskumné územie," konštatoval aktivista SZOPK Ladislav Rovinský.


Podľa Stano Maťašovskej rezort vníma vyjadrenia ochranárov veľmi pozorne, ale nebude reagovať na hypotetické otázky. „Totiž keď zavŕtajú do zeme, tak to je úplne jedno, že či vŕtajú kvôli uránu, alebo vzácnym zeminám, vytiahnu vzorku a tú vzorku budú skúmať," myslí si Rovinský.

Na otázky TV Markíza predstavitelia ťažobnej spoločnosti neodpovedali. Po tom, čo rezort životného prostredia vlani nepredĺžil povolenie na prieskum uránu, podala ťažobná spoločnosť na ministerstvo žalobu. Domáha sa investovaných viac ako 20 miliónov eur.

„MŽP poskytuje súdnym orgánom plnú súčinnosť a trvá na tom, že postupovalo podľa zákona. Pojednávanie ešte nevytýčili," dodala hovorkyňa.

KOŠICE/Jozef Demeter

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Urán

Dôležité udalosti