Poviedky o sexe a vulgarizmoch v povinnej literatúre prekážajú aj katolíkom

Kniha Sekorou a nožom
Kniha Sekorou a nožom Zdroj: TV Markíza

Proti dielam Petra Pišťaneka a Dušana Taragela sa postavilo Združenie katolíckych škôl na Slovensku (ZKŠS).

Proti poviedkam Petra Pišťaneka a Dušana Taragela v povinnej literatúre pre gymnazistov sa postavilo aj Združenie katolíckych škôl na Slovensku (ZKŠS). Prekážajú mu vulgarizmy, sex a drsný humor, ktoré sa v dielach spomínajú. Maturanti naopak hovoria, že v reálnom živote sa stretávajú aj s drsnejšími textami.

Predseda ZKŠS Ján Horecký vysvetľuje, že kniha obsahuje perverzné a vulgárne výrazy urážajúce ľudskú dôstojnosť. Študenti stredných škôl sú generácia, ktorej bude patriť budúcnosť slovenského národa, za jej kvalitu spoluzodpovedajú naše školy.

Ministerstvo školstva ale aj po mesiaci zopakovalo, že dielo schválil ako povinnú literatúru tím odborníkov aj učiteľov z praxe. Následne ho schválila predmetová komisia. Ministerstvo so Štátnym pedagogickým ústavom sa bude žiadosťou o vyradenie knihy zaoberať.

K téme sa vyjadril aj minister Plavčan

Podľa ministra školstva Petra Plavčana komisia, ktorá určuje povinnú literatúru, odporučila túto publikáciu. Vyjadrovalo sa k nej viacero odborníkov, dokonca aj zo Slovenskej akadémie vied.

"Pozriem sa na to a premyslím, čo s tou publikáciou. Fakt je ten, že odráža uvoľnenie sociálnych a spoločenských pomerov, aj keď ja osobne mám na to oveľa tvrdší názor, či taká publikácia by tam mala byť, alebo nie," dodal šéf rezortu školstva.

Dielo je v zozname od septembra

Na knihu nás pred mesiacom upozornili slovenčinári. V zozname povinnej literatúry pre budúcich maturantov sa objavilo v septembri.

Pozrite si reportáž spred mesiaca, kde študenti prečítajú aj kontroverzné úryvky.

Nadväzujúca reportáž

BRATISLAVA/TASR, TV Markíza, mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Katolík

Dôležité udalosti