Košické predavačky sú vyčerpané a znechutené. Za prácu im vraj neplatia

Inšpektorka práce s predavačkou v potravinách.
Zdroj: TV Markíza

Štáb TV Markíza sa bol s inšpektormi pozrie do predajne firmy, ktorú kritizovali jej zamestnanci.

Sú vyčerpané a znechutené. Pracujú za minimálnu mzdu, no nadčasy im vraj nepreplácajú. Predavačky zo siete potravín Agromilk v Košiciach sa sťažovali a spustili tým lavínu kontrol. S inšpektormi práce sme sa v piatok (29. 4.) boli pozrieť ako sú na tom zamestnanci v ďalších obchodných reťazcoch.

Inšpektori majú najväčší problém s tým, že predavačky si srdcia vylejú anonymne na sociálnych sieťach a žiadna sa pod sťažnosť oficiálne nepodpíše

Ženy z istej košickej predajne Agromilk už majú plné zuby práce za ktorú im vraj neplatia. Do redakcie nám poslali anonymný email, téma rezonovala aj na internete.

"Sme nútené chodiť skôr ako je otváracia doba a nemáme platené vôbec nič za prácu nadčas."

"Ženy robia neskutočné hodiny aj celé mesiace. Kľudne aj 13 až 16 hodinové zmeny."

"Podľa mňa to nie je len v Milkagre, je to všade."

Inšpektorát práce na tento podnet zareagoval a začal masívnu kontrolu v predajniach potravín viacerých obchodných reťazcov. Zatiaľ má problém len spomínaný Agromilk.

„Došlo tam k zisteniu porušeniu evidencií pracovného času," povedala vedúca košického oddelenia pracovnoprávnych vzťahov inšpektorátu práce Daniela Vnuková

Vedenie spoločnosti na naše otázky dlhodobo nereaguje. Tento problém však musia v krátkom čase odstrániť a hrozí im za to pokuta. Vnuková potvrdila, že môže byť až do výšky 100-tisíc eur.

Inšpektorov práce zaujíma aj to, či majú predavačky dostatok času na oddych a či im zamestnávateľ prepláca nadčasy. No vyzerá to tak, že nami navštívenej predajni je všetko v poriadku. „Nikdy som sa nesťažovala a táto práca ma aj baví. Pretože mám za to zaplatené, čo vykonám svoju prácu," zdôraznila predavačka Ivana

Inšpektori práce majú najväčší problém s tým, že predavačky si svoje srdcia vylejú anonymne na sociálnych sieťach, no žiadna sa pod svoju sťažnosť oficiálne nepodpíše. Aj tak však museli celú situáciu preveriť.

„Úplne to bolo všeobecné podanie a predajne Agromilk. Nebola konkrétna predajňa, konkrétni ľudia, konkrétny problém. Čo nám skutočne sťažuje prácu," zdôraznila vedúca košického oddelenia pracovnoprávnych vzťahov inšpektorátu práce.

Kontroly budú pokračovať a výsledky tých piatkových (29. 4.) sa dozvieme až na budúci týždeň.


KOŠICE/Dušan Tokarčík

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kontrola

Dôležité udalosti