Život z mrazu. Deti si môžete odložiť o pár rokov

Zmrazené spermie.
Zdroj: TV Markíza

A netýka sa to len mužov. Aj ženy si môžu dať zmraziť vajíčka.

Počuli ste už o tom, že je možnosť odložiť si genetický materiál na splodenie potomka na neskôr? Návšteva centra asistovanej reprodukcie už nie je ani u nás ničím výnimočným. Novým trendom je teraz nechať si spermie či vajíčka zamraziť. Robia tak aj mladé ženy bez partnera, ktoré plánujú mať deti až o pár rokov neskôr.

Dôvodov, pre ktoré sa muži rozhodnú zmraziť spermie, je viac. Ich spermiogram môže vykazovať zlé výsledky s predpokladom zhoršovania alebo to onkologickým pacientom odporučí lekár pred začiatkom chemoterapie.

"Je to jedna z možností, hlavne teda, keď pacient ešte nemá rodinu, plánuje, určite im takúto možnosť navrhneme a tam, kde je to indikované, tak tam to môžu aj podstúpiť, samozrejme," vysvetľuje onkológ Michal Mego.

Podľa embryologičky Miriam Molčanovej je to opäť ako preventívna metóda. Spermie sa zamrazia a pacient má možnosť vzorku potom kedykoľvek použiť. Uchovávané spermie sú zmrazené sú tekutým dusíkom pri -196 stupňov Celzia. Takto tu vydržia desiatky rokov. V nádobe sú slamky a na nich sú označené údaje pacienta.

"Podľa toho vieme dohľadať každú konkrétnu vzorku. Pri tak nízkej teplote sú zastavené všetky biologické procesy a tá vzorka vôbec nič v nej neprebieha, je to úplne zastavený čas," vysvetlila

O tejto možnosti Slováci veľa nevedia. Hlavne pri diagnostikovaní rakoviny semenníkov, mladí muži na budúce potomstvo nemyslia. Po preliečení rádioterapiou je šanca na prirodzené počatie nižšia.

Zdroj: Shutterstock.com

Vzorky sa musia odobrať do sterilnej nádoby a pred zmrazením spracovať. A spracované prežívajú veľmi dlho, ale to aj v tele ženy, pokiaľ sú ideálne podmienky, tak prežívajú aj niekoľko dní.

Uchovať si zdravé vajíčka pre budúce potomstvo, môžu aj ženy. Väčšinou to však nie je zo zdravotných dôvodov. Aj k nám už prichádza fenomén zvaný social freezing, kedy si ženy zamrazia mladé vajíčka na horšie časy. Napríklad chce sa venovať kariére alebo nemá momentálne partnera, ktorého by si vedela predstaviť ako otca svojich detí. Vajíčka zamrazia a môžu sa uchovávať dokedy bude potrebovať.

Pripraviť si však treba aj plnú peňaženku. Takýto zákrok im žiadna poisťovňa nepreplatí. A zo zmrazeného vajíčka sa dá otehotnieť jedine umelým oplodnením.

Skúsená odborníčka však k tejto téme ešte dodáva, že šanca na oplodnenie rozmrazeného vajíčka je o niečo nižšia, ako napríklad pri zmrazenom embryu.


BRATISLAVA/Ľubica Janíková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.