Tieto príznaky vám prezradia, že máte doma závisláka

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Signálom, že niečo nie je v poriadku sú aj poruchy spánku, strata pozornosti či odmietanie rozprávania sa s okolím.

Dnešné deti nevedia ešte ani len rozprávať, za to narábať s tabletom či telefónom pre ne nie je problém. Aj rodič je len človek a niekedy je technika prostriedkom ako zabaviť svoje ratolesti. Mali by sa mať na pozore, aby sa takáto hračka nestala závislosťou.

Deti už často ovládajú technológie lepšie ako ich rodičia. Patria síce k trendom, ale hrozí, že kvôli nim prestanú vnímať okolitý svet. A vtedy je to už o závislosti.

Odporúčaný denný limit je hodina

„Prvý prejav závislosti dieťaťa od technológií je, že nereaguje a neodpovedá na otázky rodičov, nič ho nezaujíma a len si ťuká do tabletu alebo mobilu," tvrdí psychológ Karol Kleinman.

Signálom, že niečo nie je v poriadku sú aj poruchy spánku, strata pozornosti či odmietanie rozprávania sa s okolím. Podľa psychológa dnešná doba je uponáhľaná a my si to uľahčujeme tým, že dieťaťu dáme telefón alebo tablet nech sa teda vyhrá.

Ak rodičia a škola vymyslia zaujímavejšie aktivity ako ťukanie do mobilov či tabletov, pozornosť dieťaťa sa dá pomerne ľahko odvrátiť.

Moderné technológie netreba deťom zakazovať rodičia by mali ,ale ustrážiť ich používanie. Odporúčaný denný limit je hodina.


BRATISLAVA/Lucia Hlaváčková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti