Noční vlci prešli Slovenskom, smerujú do Brna

Noční vlci sa odfotili po prílete do Bratislavy.
Zdroj: facebook.com/Ночные Волки Росссия Мотоклуб

Pristáli na bratislavskom letisku a pokračovali v ceste.

Noční vlci, ktorí chcú do 9. mája prísť do Berlína, boli na územní Slovenska. Na bratislavskom letisku pristáli v pondelok (2. mája) a po vybavení všetkých formalít pokračovali v začatej ceste. Informovali o tom prostredníctvom sociálnej siete, youtube, ako aj oficiálnej stránky motorkárov.

Budú ich monitorovať

Pohyb členov a sympatizantov ruského motorkárskeho klubu Noční vlci bude polícia na Slovensku monitorovať a každé porušenie zákona bude adekvátne trestať. Dnes to povedal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na margo informácií, že motorkári z tohto klubu, ktorí sa pri príležitosti Dňa víťazstva aj tento rok vydali na jazdu z Moskvy do Berlína, sú už na Slovensku.

Šéf rezortu vnútra zo skúsenosti s Nočnými vlkmi z minulého roka neočakáva problémy. "Pre nás je rozhodujúce, aby bol verejný poriadok a naše zákony dodržané do bodky," skonštatoval Kaliňák. Koľko členov či sympatizantov Nočných vlkov sa na Slovensku momentálne nachádza nespresnil. Podotkol však, že aj niektorí občania SR sú súčasťou tohto motorkárskeho klubu.

"V tých jednotlivých cestách, ktoré si Noční vlci vytýčili, navštívili naraz aj rôzne štáty," uviedol minister. Podľa jeho informácií hlavný čas ich pohybu sa očakáva v stredu (4.5.) a vo štvrtok (5.5.). Základná vetva klubu podľa Kaliňáka však ostala v Rusku.

Slovensko je podľa slov ministra demokratickou krajinou a nebude niekoho postihovať za názor. "Ak sa niekto zo Slovákov rozhodne, že bude súčasťou ľubovoľného motorkárskeho klubu, tak ho za to nebudeme perzekvovať, pokiaľ dodržuje zákony tejto krajiny. Rovnako tak platí aj v prípade, ak sem niekto príde na platné víza," skonštatoval Kaliňák.

Ako podotkol, členovia Nočných vlkov, voči ktorým sú uvalené sankcie, nemôžu prekročiť hranice SR. "Mám pocit, že sa o to z nich veľká časť ani neusilovala. Hlavná časť zostala doma," dodal.

Poľskí pohraničníci v pondelok (2. 5.) do svojej krajiny nevpustili siedmich zástupcov ruského motorkárskeho klubu Noční vlci. Stalo sa tak napriek tomu, že šiesti z motorkárov sú občanmi krajín EÚ, informovala agentúra RIA Novosti.

Predstaviteľ bieloruskej pohraničnej služby pre RIA Novosti spresnil, že v skupine, ktorá dnes chcela prejsť z Bieloruska do Poľska a bol jej odmietnutý vstup na poľské územie, "boli štyria občania Slovenska, dvaja občania Nemecka a jedna Ruska".

Napriek tomu, že niektorým Nočným vlkom sa nepodarilo prejsť cez poľské hranice, motorkárska jazda z Moskvy do Berlína pokračuje za účasti tých motorkárov, ktorým sa do Poľska podarilo dostať už skôr, alebo "vlkov" žijúcich v členských štátoch EÚ. Táto skupina v nedeľu vo Varšave položila kvety k Hrobu neznámeho vojaka a na cintoríne sovietskych vojakov.

Tohtoročná motorkárska jazda vyštartovala z Moskvy v piatok 29. apríla. Jej trasa vedie cez Rusko, Bielorusko, Poľsko, Slovensko, Rakúsko, Česko a Nemecko. V cieli - v Berlíne - by motorkári mali byť 9. mája.

BRATISLAVA/TASR, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti