Tretina Slovákov si nevie ušetriť ani cent: Tu je návod, ako skrotiť svoje výdavky

Ilustračné foto
Ilustračné foto Zdroj: shutterstock.com/FreelySky

Najkritickejšou oblasťou je podľa odborníkov nepremyslená spotreba v domácnosti.

Žijeme od výplaty k výplate. Takmer tretina Slovákov si podľa prieskumov nedokáže z mesačného príjmu ušetriť ani cent. Odborníci radia ako skrotiť výdavky a spotrebu v domácnosti.

Pán Miloslav sa o dvoch zdravotne postihnutých synov stará sám už 12 rokov. Traja chlapi musia vyžiť zo sedemsto eur. „Za tri eurá uvarím deťom a mám na dva dni," povedal.

Pani Zuzana zas mesačne hospodári s 250 eurami. „No 150 ide na nájom a zvyšok je naozaj na jedlo," zhodnotila.

Každodenná realita na Slovensku. Títo ľudia vedia kontrolovať svoje výdavky. A to je podľa finančných expertov najdôležitejšie.

Ako skrotiť výdavky?

Najkritickejšou oblasťou je podľa odborníkov nepremyslená spotreba v domácnosti. Najviac míňame na stravu a bývanie. Značný obnos peňazí taktiež zhltne aj nákup kozmetiky, oblečenia či voľnočasové aktivity.

„Hneď ako si zanalyzujem kde tie výdavky idú, tak ľudia sú až šokovaní koľko prejedia a vie sa tam nájsť zaujímavý priestor na úsporu," povedal odborník na osobné financie Martin Gduľa.

Takmer tretina Slovákov si neušetrí vôbec nič. Ďalšia približne tretina si odloží do 10 percent z príjmu. Dôležité je si svoje výdavky zoptimalizovať. „Čiže pozrieť sa na tie výdavky, ktoré sa dajú optimalizovať a trochu ich upraviť," povedala Mária Urbanová z Partners Group.

„Môžem si dokonca začať vytvárať mentálne účty. Napr. Keď kúpim niečo v akcii, tak to čo som ušetril si odložiť nabok," doplnil Gduľa.

Tretím krokom je priblížiť sa k takzvaným ideálnym finančným mieram. „Desať percent by malo ísť na vytvorenie finančnej rezervy, 20 percent do dlhodobých aktív, 30 percent to je maximum, čo by malo ísť na úvery. No a 40 percent je maximum čo by malo ísť na tú spotrebu," vysvetlila Urbanová.

Nemáme prehľad o vlastných peniazoch

Väčšina Slovákov je presvedčených, že má prehľad o svojich financiách. Napriek tomu si viac ako polovica z nich nevedie o svojich príjmoch a výdavkoch žiadnu štatistiku.

„Tri štvrtiny ľudí nemá prehľad, nepozná svoje výdavky. Nemôžeme hovoriť o žiadnom finančnom plánovaní a tým pádom ten rozpočet v domácnosti nemôže fungovať," uzavrel Gduľa.KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme šetrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.