V panamských papieroch sa objavilo prvé veľké slovenské meno

Vila na Bahamách, ktorá má údajne patriť Jurajovi Širokému.
Zdroj: TV Markíza

V rezort Old Fort Bay na Bahamách si chcel postaviť dom aj Slovák.

Za peniaze z poisťovne Dôvera vila na Bahamách. V panamských papieroch sa objavilo prvé veľké slovenské meno. Podľa dokumentov chcel právnik Daniel Futej z podielu poisťovne postaviť dom v Karibiku. Už dlhšie sa ale špekuluje, že skutočným akcionárom Dôvery nebol Futej, ale údajne podnikateľ Juraj Široký. Ten ale odmieta, že by dom v karibskom raji stavali pre neho.

Rezort Old Fort Bay na Bahamách. Luxusné miesto, luxusné domy, luxusná klientela. A práve tu si chcel vilu postaviť aj Slovák. Podľa dokumentov Panama Papers právnik Daniel Futej.

Daniel Futej nie je verejnosti úplne neznámy. Vlastnil cez cyperskú firmu 50 percent akcií poisťovne Dôvera. A podľa panamských papierov, ktoré má od českého Centra pre investigatívnu žurnalistiku k dispozícii aj Televízia Markíza, chcel päť miliónov eur z Dôvery investovať do domu na Bahamách. A toto ani nepopiera.

„Pán Futej plánoval kúpu nehnuteľnosti v Karibiku, uvažoval aj o Bahamách, keďže na investovanie do miestnej nehnuteľnosti sa najlepšie hodí lokálna firma. Kúpil spoločnosť ... a v tejto spoločnosti bol jediným a priamym vlastníkom," povedal hovorca Futej@Partners Ľuboš Schwarzbacher.

To, že si Daniel Futej plánoval postaviť dom na Bahamách, v zásade žiadny problém byť nemusí. Tvrdí, že vraj ani nevie o tom, že to celé išlo cez spoločnosť Mossack Fonseca, ktorej dokumenty unikli a táto operácia aj s jeho menom je tam popísaná. Využíval vraj iného prostredníka. Tvrdí, že s ľuďmi s Mossack Fonseca sa nestretol.

„Doktor Futej sa v tejto záležitosti stretol aj s lokálnymi právnikmi na Bahamách, s ktorými sa radil o možnostiach investovania. Títo zástupcovia takisto nevystupovali ako zástupcovia Mossack Fonseca," vysvetlil Schwarzbacher.

Pán Široký nevidí dôvod, aby hovoril o svojom súkromí

Zaujímavé by ale bolo, keby vilu z peňazí Dôvery nestaval pre seba, ale pre iného človeka. O podieloch spoločnosti Dôvera sa špekuluje, že by ich nemusel vlastniť Daniel Futej, ale vraj v pozadí stojaci podnikateľ Juraj Široký. O tejto veci sa hovorí už roky, no Juraj Široký to odmieta. V tomto duchu to komentoval aj teraz prostredníctvom svojej hovorkyne.

„Ako už spomenul, podiel v poisťovni Dôvera nevlastnil, preto sa nebude vyjadrovať k špekuláciám, ktoré sú spojené s Dôverou či pánom Futejom," poskytla stanovisko hovorkyňa Druhá strategická Michaela Kováčik Grendelová.

V rokoch, kedy sa z peňazí Dôvery mal stavať dom pre Futeja na Bahamách, podľa viacerých zdrojov staval aj Juraj Široký. Má tam vraj dva domy. Toto ale komentovať nechcel.
„Pán Široký nevidí dôvod, aby hovoril o svojom súkromí," vyhlásila.

Odmieta, že by čokoľvek vedel o plánoch Daniela Futeja na Bahamách. V podobnom duchu vec komentuje aj spomínaný právnik. „Firma ... nemá ani žiadnu súvislosť s pánom Širokým, neprenajala, ani nepredala mu žiadnu nehnuteľnosť a dnes firma už ani neexistuje," dodal Ľuboš Schwarzbacher.

Navyše dodáva, že z kúpy pozemkov či nehnuteľnosti nakoniec zišlo. Tie má ale na Bahamách údajne Juraj Široký. Mohli by o tom svedčiť záznamy z webov rôznych stavebných spoločností. Ako sme počuli, financovanie z Dôvery odmietol. Jeho meno sa spája aj s Váhostavom, od ktorého sa však na súde dištancoval. Táto spoločnosť lieta v kauze nevyplatenia státisícov pre živnostníkov. Peniaze im nakoniec sčasti vyplatil štát.

Na kauze Panama Papers spolupracuje s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku sedem slovenských médií: Aktuality.sk, denník SME, denník N, Hospodárske noviny, týždenník Trend, RTVS a Televízia Markíza.


BRATISLAVA/Michal Hečko

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dôvera

Dôležité udalosti