Agresívna huba napadla kostol. Išla na to od podlahy

hubaweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Nečakané starosti mala farnosť v Hrochoti pod Poľanou. Agresívna huba zapríčinila, že v stánku božom neostal kameň na kameni.

Skromný evanjelický kostol na dedine. Históriu mu ale môžu závidieť aj v mestách. Deväť rokov tu pôsobil kňaz Andrej Sládkovič. Zakladajúci člen Matice slovenskej a významný štúrovský básnik. Vraj i pod lipou, ktorú tam nájdete, písal diela ako Marína či Detvan.

Nech je už história kostola akokoľvek pútavá, v súčasnosti tu majú úplne iné starosti. V posledných rokoch tu vždy bolo vlhko a vo vzduchu pach. Pri jednej z obhliadok sa už zdroj konečne ukázal.

Odborníci potvrdili, že kostol napadla drevokazná huba - Drevomorka domáca. Zo všetkých drevokazných húb sa najhoršie bojuje práve s touto, pretože je agresívna a odolná.


Všetko muselo ísť preč

Podlahu vytrhli, lavice odniesli. Boží stánok pripomínal stavenisko. Hubu, ktorá sa šírila aj cez pukliny v múroch, bolo treba dokonale odstrániť. Náklady sa vyšplhali cez 50-tisíc eur. V zbore ale takú sumu nemajú.

Na agresívnu hubu, ktorú v lesoch nenájdete, si treba dávať pozor aj vo vlastnom dome. Rizikové sú nehnuteľnosti, ktoré už majú svoje roky, nedostatok slnka, prípadne zatekajúcu strechu či okná.

HROCHOŤ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hrochoť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.