Za socializmu darcu krvi nakazili hepatitídou C, teraz ho súd potrestal za darcovstvo

Ján Vavro.
Zdroj: Reflex

Bolo to za komunizmu, kedy sa kauzu s 300 nakazenými snažili ututlať.

Za minulého režimu mu ublížili, teraz mu to ešte dali zaplatiť. Pán Ján Vavro chcel pomáhať. V 70-tych rokoch sa stal darcom plazmy. To však netušil, ako sa narába s jeho krvou a že do žíl sa mu vďaka špinavej ihle dostal vírus. Bolo to za komunizmu, kedy sa kauzu s 300 nakazenými snažili ututlať. Dnes je dnes. A hádajte či sa pánovi Vavrovi darí bojovať o svoje práva lepšie.

Písal sa rok 1972. Pán Vavro sa stal darcom krvnej plazmy, pretože chcel pomáhať. Na vtedajšej Klinike hematológie a transfuziológie v Bratislave sa objavoval pravidelne. A potom prišiel rok 1977.

Darca netušil, že je chorý a krv dostali aj jeho deti

Na klinike vypukla epidémia hepatitídy C. Nakazených malo byť okolo 300 darcov. V tom čase bolo toto ochorenie ešte neznáme a nazývali ho hepatitída non A non B. Vtedajší režim chcel kauzu epidémie utajiť, a tak pán Vavro nič netušiac dával krv ďalej. Darca má dokonca v zdravotnej dokumentácii lekárom napísané - nevydávať potvrdenie o zdravotnom stave.

Pán Vavro nechtiac nakazil aj svoje deti. A ako dostal vírusové ochorenie on? Po odbere putovala krv do banky, kde sa odsávala plazma. Potom krv vrátili darcovi. Na klinike mali používať jednu ihlu na odsávanie plazmy od viacerých, možno až 12-tich darcov

V roku 1993, keď pán Vavro konečne zistil akú má diagnózu, dal aj s deťmi prípad na súd. Žiadali náhradu škody na zdraví. Právnik to považuje za jednoznačné porušenie práva pána Vavra na súdnu ochranu. Dôvody, pre ktoré pán Vavro súdy aj odvolania prehral, považuje za bizarné.

Teda minulý režim darcovi chorobu zatajil, súčasný ho za ňu potrestal. Zdravotné problémy s pečeňou sa zvrtli na súboj paragrafov. Nástupca vtedajšej kliniky dnes Národná transfúzna služba, sa bráni rozsudkom. Právnici krútia hlavou a v zahraničí, kde za takéto prípady môžete vysúdiť aj milióny, by tomuto príbehu ani neverili.


BRATISLAVA/Reflex

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krv

Dôležité udalosti