Inšpirujte sa! Našli sme prvý prerobený dom v ultra nízkoenergetickej úrovni

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Ak sa rozhodnete pre obnovu vašej bytovky, dá sa to robiť postupne.

Plánované novostavby už musia byť po novom superextra úsporné. Domy, ktoré už stoja po nich môžu buď pokukovať alebo sa nechať inšpirovať.

Ukážeme vám prvý a jediný prerobený bytový dom v ultranízkoenergetickej úrovni na Slovensku. Podľa Bruselu má takto vyzerať dokonalé hĺbková prerobenie paneláka.

Bytový dom v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves má 28 rokov a ako jediný obnovený bytový dom na Slovensku sa pýši prívlastkom „ultra nízko energetický".

Investíciu vyše 920-tisíc eur si obyvatelia zaplatili zo svojho

Zvonka vyzerá ako množstvo zrekonštruovaných panelákov, v útrobách však ukrýva úsporné zariadenia, ktoré by mu aj mnohé nové rodinné domy mohli závidieť.

Na streche bytového domu majú 40 panelov, ktoré využívajú solárnu energiu. Majiteľom bytov tak prispievajú k ohrevu teplej vody. „Je to dosť neobvykle na bytových domoch, sú tu zabudované rekuperačné bytové jednotky," povedala nám riaditeľka technického a skúšobného ústavu Zuzana Sternová.

Tepelné čerpadlo, zasklené balkóny, či kompletné vymenené rozvody, to všetko sa má odzrkadliť majiteľom bytov v peňaženkách. Predpoklady sú zníženie potreby energie potreby energie sú o 74,8 percenta.

Ak sa rozhodnete pre obnovu vašej bytovky, dá sa to robiť postupne. Ak je to funkčne, technicky a ekonomicky možné rovnako ako pri novostavbách však musíte splniť energetické požiadavky únie.


BRATISLAVA/Soňa Cipínová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Byt

Dôležité udalosti