Kupujete trstinový cukor? Po našej reportáži si to poriadne premyslíte

Biely a hnedý cukor
Zdroj: shuterstock.com

Väčšina ľudí považuje biely cukor za väčšie zlo ako je trstinový. Ak by si mali medzi nimi vybrať, bol by to ten hnedý.

Kupujete trstinový cukor? Po nasledujúcej reportáži si to poriadne premyslíte. Ak čakáte reportáž o jeho zdraviu škodlivom množstve, pripravte sa na niečo omnoho horšie, čo ste zrejme nechceli ani počuť. A môžem vás ubezpečiť, že cielená manipulácia spotrebiteľa patrí ešte medzi tie príjemnejšie informácie.

Cukor možno vyrobiť z cukrovej repy alebo cukrovej trstiny. Biely cukor je rafinovaný - čiže chemicky čistý. Na trhu nájdete aj hnedý cukor, ktorý možno vyrobiť rovnakým procesom ako ten biely. Aby bol ale marketingovo atraktívny, výrobcovia ho jednoducho zafarbia.

Snáď najpopulárnejší je nerafinovaný trstinový cukor, o ktorom sa hovorí, že je zdravší, lebo obsahuje viac minerálnych látok, keďže proces jeho výroby je omnoho kratší ako pri rafinovanom cukre.

Ktorý z nich je skutočne zdravší? Odpoveďou je skúmanie chemičky a študentky STU Michaela Polovková, ktoré vás zrejme šokuje. Celkovo skúmali odborníci po 25 vzorkách oboch cukrov. Zistil, že sa im vo vzorkách periodicky opakujú nečistoty alebo neznáme chemické látky v hnedom cukre a v bielom cukre sa nevyskytujú.

Reportáž nakrútila reportérka magazínu Reflex Lenka Perželová.


BRATISLAVA/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.