Vaneska sa utopila v kanalizačnej šachte. Kto je vinný?

VANESKAweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: TV Markíza

Vodári podľa obžaloby vedeli, že na šachte chýba poklop, no nikomu to neoznámili. Pri čítaní rozsudku obaja chýbali.

Dievčatko bolo na prechádzke 10. mája 2012 so strýkom a bratrancom na hrádzi v mestskej časti Nitry. Vodárenská šachta bola prekrytá len provizórnou doskou. Keď na ňu Vaneska skočila, prepadla sa do 5-metrov hlbokého kanála.

Silný prúd splaškov bezbranné dieťa unášal podzemím zhruba pol kilometra. Telíčko vyplavilo až v areáli mestskej čistiarne odpadových vôd.

Muži, ktorí podľa obžaloby nesú vinu za smrť dievčatka, si rozsudok osobne nevypočuli. V súdnej sieni chýbali aj rodičia Vanesky. Počas procesu z úst prokurátora niekoľkokrát odznelo, že za smrť dievčatka nesú vinu dvaja zamestnanci západoslovenských vodárni. Žiadal pre nich podmienečný trest. Len šesť dní pred tragickou smrťou dievčatka pri rieke, pár metrov od odkrytej šachty, čistili mrežu od konárov.

Rodičia za tragickú smrť dcéry žiadajú 120-tisíc eur

Zodpovednosť za smrť Vanesky vodári necítia. Jeden pracuje ako dispečer v čističke odpadových vôd, druhý ako strojník. Pred sudkyňou tvrdili, že kontrolovať poklopy nie je ich náplňou práce. Hovorili, že na odkrytú šachtu ich nik neupozornil.

„Okresný súd obžalovaných spod obžaloby oslobodil. Poškodených so svojim nárokom odvolal na občiansko-právne konanie," informoval Mário Pivarči - hovorca Krajského súdu v Nitre.

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Rodičia za tragickú smrť takmer štvorročnej Vanesky žiadajú 120 000 eur. Odškodniť ich však podľa nich nemajú zamestnanci ale vodárenská spoločnosť. Súdiť sa s podnikom môžu, až keď sa tento proces skončí.


NITRA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozsudok

Dôležité udalosti